Żółty Tydzień po raz trzydziesty
Wirus HAV i wirus HBV są odpowiedzialne za wirusowe zapalenie wątroby typu A lub B. Często są traktowane jako błahy, niegroźny problem zdrowotny. Tymczasem choroba może mieć nieprzewidywalny przebieg. Może warto się zaczepić przeciwko żółtaczce?
Czym jest akcja Żółty Tydzień? Celem Żółtego Tygodnia, który w tym roku trwa od 13 do 24 kwietnia jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby oraz edukacja na temat profilaktyki tych chorób.
Dlaczego żółtaczka może być groźna? Czasami wirusowe zapalenie wątroby typu B, może ewoluować w poważne schorzenia wątroby, takie jak rak wątrobowokomórkowy. Podczas tegorocznej edycji Żółtego Tygodnia będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i WZW typu B i zadbać o ochronę swojej wątroby.
Czym jest wirusowe zapalenia wątroby (WZW)? Schorzenie to jest wywoływane przez kilka typów wirusa, które mogą powodować poważne schorzenia wątroby.
Najczęstszą wirusową chorobą wątroby jest wirusowe zapalenie wątroby typu B. Spowodowane jest wirusem WZW typu B (HBV), który według specjalistów jest niemal sto razy bardziej zakaźny niż wirus HIV6.
Wirusem WZW typu B (HBV) można zakazić się poprzez kontakt z zakażoną krwią, a także poprzez kontakty seksualne. Z wirusem WZW typu B mamy do czynienia częściej, niż sądzimy. Jeden na stu zdrowych Polaków jest jego nosicielem, a liczba zachorowań w wyniku zakażeń tym typem wirusa w Polsce należy do najwyższych w Europie7.
Jaki przeciwdziałać zakażeniu? Od szesnastego roku życia można poddać się szczepieniu przeciwko wirusowi WZW typu B. Odpowiedni schemat szczepienia dobiera lekarz, dostosowując szczepienie do naszych potrzeb.
Organizatorem kampanii Żółty Tydzień jest firma GlaxoSmithKline. To jedna z wiodących firm branży farmaceutycznej na świecie. Więcej informacji na www.zoltytydzien.pl.
2015-04-21