Zabieg laserowej korekcji wzroku

Wzrok dla osób widzących jest jednym z najważniejszych zmysłów, pozwalających nam na obserwowanie rzeczywistości i przetwarzanie bodźców. Niestety wady wzroku takie jak dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm mogą nam utrudniać odbiór obrazu. Współczesna medycyna ma jednak świetne rozwiązanie dla osób noszących okulary lub szkła kontaktowe – laserowa korekcja wzroku pozwala nam na spojrzenie na rzeczywistość w nowym, jakościowym wydaniu.

Laserowa korekcja wzroku – na czym polega?

 

Zabieg dla pacjenta jest zupełnie bezbolesny, a sama korekcja wady zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund. W trakcie zabiegu, po podaniu kropel znieczulających i środka uspokajającego, okulista dostaje się do głębszej warstwy rogówki, po czym z pomocą lasera koryguje wadę wzroku. Przy krótkowzroczności powierzchnia rogówki jest spłaszczana, przy dalekowzroczności – uwypuklana, a przy astygmatyzmie rogówce nadaje się bardziej kulisty kształt. Po zabiegu pacjent wraca do domu, stosując się do zaleceń po zabiegu (zakraplanie oczu, zakładanie opatrunku na noc, badania kontrolne). Już po dwóch, trzech dniach obraz przestaje być zamglony i wracamy do całkowicie normalnego funkcjonowania.

 

Wskazania do laserowej korekcji wzroku

 

Zabieg laserowej korekcji wzroku przeprowadzany jest dla osób, których wada wynosi:

- -0,75 do -13,00 Dsph dla krótkowzroczności

- +0,75 do +13,00 Dsph dla dalekowzroczności

- do 6,0 Dcyl dla astygmatyzmu

 

Dodatkowo przed zabiegiem pacjent musi się zgłosić na tak zwane badanie kwalifikacyjne, podczas którego mierzone są wszystkie parametry oczu. Dopiero po badaniu lekarz, wspólnie z pacjentem, ustalają, czy zabieg może się odbyć. Są również przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Wykluczeni są pacjenci np. z jaskrą (podwyższone ciśnienie śródgałkowe), zaćmą (zmętnienie soczewki oka), czy z bliznami i plamami na rogówce. Do badania z pewnością nie zakwalifikują się również osoby poniżej dwudziestego pierwszego roku życia, gdyż gałka oczna do tego czasu nadal rośnie, co wpływa na zmianę wady wzroku.

 

Efekty laserowej korekcji wzroku

 

Po zabiegu używanie szkieł korekcyjnych będzie zbędne – rezultaty są stałe, choć w bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że zabieg należy powtórzyć. W zależności od rodzaju zabiegu laserowej korekcji wzroku, ostrość widzenia powraca już po kilku dniach, najdalej kilku tygodniach. Co prawda wahania ostrości widzenia mogą się pojawiać do dwunastu miesięcy po zabiegu, jednak finalny efekt wręcz gwarantuje stałą poprawę. Dla osób, które nie chcą nosić okularów, bądź szkieł kontaktowych, jest to idealne rozwiązanie, które pozwoli na odłożenie szkieł korekcyjnych do szuflady.

 

Dodatkową zaletą takiego zabiegu jest bardzo wysokie bezpieczeństwo, gdyż ewentualne powikłania pojawiają się u mniej niż 1% pacjentów, wliczając w to także konieczność powtórzenia zabiegu. Jeśli zatem chcemy nadać nową jakość naszemu życiu, pozbywając się szkieł korekcyjnych, wystarczy udać się do okulisty i ustalić, czy możemy z takiego zabiegu skorzystać.

Więcej na : http://www.voigtmedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/

 

 

2017-08-23