Wszystko co musisz wiedzieć o mące migdałowej
Wiemy coraz więcej o wpływie diety na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też producenci żywności oferują nam różnorodne produkty, którymi możemy zastępować te, które negatywnie wpływają na nasze organizmy i ich pracę. Takim przykładem może być mąka migdałowa - zdrowy i smaczny zamiennik tradycyjnej mąki pszennej. Dlaczego warto używać jej w kuchni? Jakie ma zastosowania i wartości odżywcze?
Czym jest i jak jest produkowana mąka migdałowa?
Proces przetwórczy prowadzący do wytworzenia mąki migdałowej jest w gruncie rzeczy bardzo prosty i nieskomplikowany. Polega na zmieleniu migdałów na bardzo drobny proszek przypominający “zwykłą” mąkę pszenną. Czasami produkt finalny poddawany jest także procesowi częściowego odtłuszczania, który ma pozytywny wpływ na jego ostateczne wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni. Mąka taka ma biały kolor oraz przyjemny, delikatny zapach i smak migdałów.
Mąka migdałowa wartości odżywcze
Dzięki procesowi produkcji polegającemu na zmieleniu, mąka z migdałów Ol’Vita zachowuje wszystkie wartości i składniki właściwe migdałom. Do najcenniejszych składników, jakie posiada, należą:
- nienasycone kwasy tłuszczowe - zarówno jednonienasycone, jak i wielonienasycone,
- pierwiastki - żelazo, magnez, potas i wapń;
- witaminy - zwłaszcza witaminę B2 oraz E;
- błonnik pokarmowy w formie rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej.
Równie istotne jak to, co migdały zawierają, jest to, czego nie posiadają w swoim składzie. Cechują się więc niską zawartością węglowodanów oraz brakiem glutenu - mąka migdałowa może więc być bezpiecznie stosowana w kuchni przez osoby cierpiące na celiakię oraz stosujące dietę niskowęglowodanową.
Właściwości mąki czynią z niej remedium na wiele dolegliwości i pomagają zapobiegać schorzeniom takim jak:
- choroby układu sercowo - naczyniowego - dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, stosowanie mąki migdałowej w codziennej diecie może przyczyniać się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, a więc także zapobiegać rozwojowi chorób serca;
- dzięki dużej zawartości naturalnych przeciwutleniaczy, mąka ma właściwości obniżające ciśnienie krwi;
- zapobiega rozwojowi nowotworu okrężnicy dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów;
- obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę i reguluje poziom glukozy we krwi;
- chroni organizm przed wpływem wolnych rodników.
Jak widać migdały, a więc także i zrobiona z nich mąka, są ważnym składnikiem naszej codziennej diety.
Zastosowanie mąki migdałowej w kuchni
Wbrew pozorom mąkę migdałową można stosować w kuchni dokładnie tak samo jak pszenną. Posiada ona wprawdzie specyficzny smak, ale jest on bardzo subtelny, może więc pozostać niezauważony w wytrawnych potrawach z mięsa i warzyw. Oto pomysły na zastosowanie mąki z migdałów w kuchni.
Tym, co wydaje się być najbardziej oczywistym, jest wykorzystanie jej do słodkich wypieków. Warto więc użyć jej do pieczenia ciast i ciasteczek oraz tortów. Nie wymaga ona obróbki termicznej, a więc znajduje zastosowanie także w przypadku wszelkiego rodzaju deserów, koktajli owocowych, musów, musli i płatków śniadaniowych. Wspaniale sprawdzi się do smażenia naleśników i racuszków.
Ale nie tylko słodkie potrawy i dania będą dobrze z nią smakowały. Fantastycznie sprawdzi się także jako składnik ciasta na chleb i pizzę, jako panierka do mięs i warzyw, a nawet do zagęszczania zup i sosów. Delikatny migdałowy smak mąki idealnie podkreśli smak potraw kuchni orientalnej.
Migdały są dość tłuste, a to może budzić pewne wątpliwości co do stosowania mąki z nich zrobionej w przypadku wypieków. Dlatego właśnie warto wybierać mąkę częściowo odtłuszczoną - jest znacznie lżejsza, co pomaga zapobiegać powstawaniu zakalca.
Jak często można jeść potrawy z mąką migdałową?
Wspaniała wiadomość jest taka, że można ją jeść bez ograniczeń. W przypadku klasycznej mąki pszennej jest odwrotnie - zbyt duże jej spożycie może prowadzić do powstania nadwagi oraz jest niezwykle niekorzystne dla osób nietolerujących glutenu. Jednak omawiana mąka migdałowa jest prawdziwą skarbnicą cennych substancji odżywczych, których obecność w codziennej diecie jest niezastąpiona. Można więc jeść ją w dowolnych ilościach.
Mąka migdałowa jest zdrową i smaczną alternatywą dla mąki pszennej. Wszechstronna i bogata w wartości odżywcze, powinna na stałe zagościć w naszych kuchniach.
2019-01-09