Włoskie orzechy zdrowia i mądrości
Ponoć orzechy włoskie rosły już w ogrodzie słynącego z mądrości króla Salomona. Czy ich spożywanie rzeczywiście ma tak dobroczynny wpływ na nasz mózg, jak przyjęło się sądzić? Poznaj sekrety włoskiego orzecha.
Szczegółowa analiza składników odżywczych orzechów włoskich pozwala odkryć prawdziwe bogactwo ich dobroczynnych właściwości. Te doceniono już dawno, nie bez powodu już od tysiącleci przygotowywano lecznicze nalewki i napary na różne dolegliwości żołądkowe oraz inne choroby.
Co takiego niezwykłego zawiera orzech włoski? W ponad połowie składa się z cennego tłuszczu, zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 jest tak duża, że z powodzeniem orzechami możemy zastąpić ryby. Nie sposób też pominąć pełnowartościowego białka oraz witamin i soli mineralnych, które korzystnie wpływają na ciało i umysł.
Jak spożycie orzechów może wspomóc nasz organizm? Wspomniana zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, antyoksydantów i fitosteroli pozwala zapobiegać nowotworom piersi czy prostaty.
Dodatkowo, obecne w składzie orzechów kwasy fenolowy i elagowy wiążą i unieszkodliwiają substancje rakotwórcze, poprawiają też odporność organizmu. Kwasy tłuszczowe spełniają jeszcze jedno ważne zadanie: obniżają poziom złego cholesterolu, a nawet ograniczają ryzyko zawału serca.
Zalet, a właściwie leczniczych właściwości orzecha włoskiego jest jeszcze więcej. Ma on działanie przeciwzapalne, bakterio- oraz grzybobójcze. Stosowany w nieżytach przewodu pokarmowego i w biegunkach działa odtruwająco.
Jak to ma się do korzyści dla naszego umysłu? Otóż pożywką stymulującą pracę mózgu są zawarte w orzechach liczne sole mineralne i witaminy. Wysoka zawartość fosforu usprawnia procesy myślowe, podobnie jak miedź i mangan, które wspomagają pamięć i koncentrację.
Żeby nie być gołosłownym, warto przytoczyć wyniki badań na myszach, które potwierdziły korzystny wpływ orzechów włoskich na ogólne zdrowie mózgu i ograniczenie zaburzeń poznawczych, np. spowolnienie postępu choroby Alzheimera. Z kolei zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles dowiódł swoimi badaniami, że jedzenie orzechów włoskich pozytywnie wpływa na pamięć, koncentrację uwagi i szybkość przetwarzania informacji przez organizm. (bp)
2015-05-25