Właściwości i zastosowanie pyłku pszczelego
Pyłek pszczeli - zwany także - pyłkiem kwiatowym, podobnie jak miód jest naturalnym źródłem witamin i najróżniejszych dobroczynnych właściwości odżywczych. Jego wyjątkowy wpływ na organizm człowieka znany jest już od dawna, a wynikające ze stosowania walory sprawiły, że na stałe zagościł on w medycynie naturalnej i kosmetologii.
Czym jest pyłek pszczeli?
Kwiatowy pyłek pszczeli to produkt otrzymywany w skutek pracowitej działalności pszczół zbieraczek, które gromadząc pyłek w efekcie tworzą z niego kulki tzw. obnóża, które zawierają blisko 100 tysięcy ziaren pyłku. Kolejnym etapem powstawania pyłku pszczelego jest przeniesienie go do ula, w specjalnych koszyczkach znajdujących się na trzeciej parze odnóży. W tym momencie, pszczelarz chcący pozyskać pyłek właśnie w takiej formie powinien wyjąć go z ula za pomocą specjalnych poławiaczy. Następnie pyłek jest suszony, mrożony lub konserwowany w inny sposób, tak aby w 100% zachował właściwości odżywcze.
Skład i rodzaj
Rodzaj pyłku pszczelego zależny jest od roślin a z jakich powstaje. W sklepach czy aptekach najczęściej spotkamy się z dwoma wersjami - żółtą i jasnobrązową. Najnowsze badania wykazały, że pyłek pszczeli zawiera ponad 200 różnorodnych związków, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Jednym z głównych walorów wynikających ze spożywania naturalnego pyłku pszczelego jest zawartość białka, która wynosi od 20-40%, a oprócz tego znajdziemy w jego składzie:
- tłuszcze
- węglowodany
- błonnik (celuloza)
- witaminy i składniki mineralne - A (beta-karoten), B1(tiamina), B2(ryboflawina), PP(niacyna B3), kwas pantotenowy (B6), Inozytol (B8), kwas foliowy (B9), kobalamina (B12), Biotyna (H), C, E
- składniki mineralne - fosfor, potas, wapń, magnez, sód, żelazo, mangan, cynk, miedź,
- fitohormony,
- enzymy.
Zastosowanie w medycynie
Bogactwo składników odżywczych zawartych w produkcie pszczelim sprawia, że znalazł on swoje zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety, pomaga w walce z wieloma dolegliwościami i zwalcza objawy chorób. Przez lekarzy szczególnie polecany jest w przypadku:
- anemii,
- diety wegetariańskiej,
- diety oczyszczającej,
- chemioterapii i radioterapii,
- nadciśnienia,
- nerwicy,
- choroby prostaty,
- problemów z układem moczowym,
- pękaniem naczyń krwionośnych,
- kurczliwością mięśni gładkich,
- alergii - łagodzenie objawów,
- w celu regulacji metabolizmu,
- cukrzycy - pyłek kwiatowy pomaga zmniejszyć poziom cukru we krwi,
- częstego uczucia zmęczenia, znużenia i braku motywacji,
- uderzeń gorąca spowodowanych nowotworem piersi lub menopauzą,
- leczenia bezpłodności,
Pyłek kwiatowy w kosmetyce
Kosmetyki z zawartością pyłku pszczelego możemy kupić w drogerii, sklepie, aptece lub samodzielnie wykonać je w domu. Ze względu na wyjątkowe właściwości nawilżające, łagodzące i regenerujące coraz częściej używany jest do produkcji: balsamów, kremów, toników, maseczek, odżywek do włosów, szamponów, mleczek nawilżających do ciała, kremów do rąk i innych. Pozytywy wpływ pyłku na kondycję włosów i skóry zauważyć można po niemal jednym zastosowaniu.
Jakie korzyści dokładnie płyną ze stosowania kosmetyków z zawartością produktu pochodzenia pszczelego?
- Regularne stosowanie pomaga zlikwidować rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy i całym ciele.
- Wygładzenie zmarszczek - w szczególności pod oczami.
- Kojący wpływ na podrażnioną skórę - wskutek mroźnego powietrza lub ostrego słońca.
- Łagodzenie objawów chorób skóry twarzy, głowy i całego ciała.
- Leczenie trądziku.
- Zniwelowanie łupieżu łojotokowego.
- Regeneracyjny wpływ na suchą i zniszczoną skórę dłoni i stóp.
Ważne: Pyłek pszczeli może pomóc w zwalczaniu i niwelowaniu objawów chorób, nie jest w stanie jednak w zupełności zastąpić innych stosowanych leków. W przypadku pojawienia się schorzenia jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, który wybierze dla Ciebie odpowiednie metody leczenia.
Jak stosować - kuracja pyłkiem pszczelim
Prawidłowo produkt pszczeli powinno przyjmować się do 3 razy w ciągu dnia - ok. 30 min do 2 godzin przed planowanym posiłkiem. Aby stosowana kuracja mogła zadziałać tak chcemy, zaleca się stosowanie przez ok. 2 do 3 miesięcy. Kurację można stosować kilka razy w ciągu roku, należy jednak pamiętać aby pomiędzy kolejnymi etapami robić przerwy. Szczególnie ważne jest dawkowanie pyłku pszczelego, które rożni się biorąc pod uwagę wiek osoby, która przyjmuje produkt. Prawidłowe dawkowanie wygląda następująco:
- Dorośli - 30/40 gram.
- Dzieci w wieku 3 do 5 lat - 10 gram,
- Dzieci w wieku 6 do 12 lat - 15 gram,
- Dzieci i młodzież powyżej 12 roku życia - 20 gram.
Jak przechowywać, gdzie kupić i ile kosztuje
Przed zakupem produktu dokładnie sprawdź w jakim jest stanie. Ważne aby zwrócić uwagę trwałość kolorowych kuleczek, ich struktura powinna być nienaruszona. Sypki pyłek pojawiający się w słoiczkach może świadczyć o obniżeniu jego właściwości i zagnieżdżeniu się szkodników. Jeżeli kupujesz w sklepach stacjonarnych lub u znajomego pszczelarza dobrze jest odkręcić słoik i zwrócić uwagę na zapach produktu. Nieprawidłowe przechowywanie pyłku może skutkować pojawieniem się pleśni, co jest dość łatwo wyczuwalne. Taki produkt kategorycznie nie nadaje się do spożycia. Cena za 1 kg pyłku pszczelego to zazwyczaj ok 60 zł.
Naturalny pyłek kwiatowy najlepiej jest przechowywać w szklanych, dobrze zakręconych pojemnikach. Jeżeli pszczelarz oferuje możliwość zakupu produktu w papierowej torebce - przed zakupem dokładnie sprawdź jego stan a po zakupie niezwłocznie przesyp do słoika. Najlepiej przechowywać go w lodówce - minimalizujesz wówczas możliwość pojawienia się pleśni i wpływ organizmów żywych.
Regularne i prawidłowe przyjmowanie pyłku pszczelego ma nieoceniony wpływ na organizm człowieka. Potrafi skutecznie wpłynąć na leczenie schorzeń, poprawę kondycji skóry i włosów a także poprawić samopoczucie. Ważne aby kupić pełnowartościowy, naturalny pyłek pszczeli pochodzący z zaufanych źródeł.
2018-11-15