Warto zdrowo się odżywiać
Jemy, gdy jest nam smutno. Jemy, kiedy się nudzimy i kiedy spotykamy się ze znajomymi. Chociaż spożywanie żywności jest bardzo ważne dla organizmu, to powinniśmy jednak ograniczać jedzenie i jakościowo i ilościowo. Jedz tylko wtedy, kiedy jesteś głodny.
Spożywać posiłki należy tylko z jednego powodu. Jest to zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na niezbędne do życia składniki odżywcze oraz na energię. Czy trzeba trzymać się reguły spożywania trzech, regularnych posiłków dziennie? Niekoniecznie. Naprawdę najlepiej jeść posiłki tylko wtedy, kiedy jesteśmy głodni.
Jednak poprzez regularne jedzenie zapewniamy optymalny dopływ glukozy do organizmu. Regularne posiłki zabezpieczają nas też przed nieprzyjemnym odczuwaniem głodu. Jest to również sposób ochrony organizmu przed spożywaniem zbyt dużych posiłków z nadmiarem kalorii, których organizm w tym momencie nie potrzebuje.
Jedzenie jest stałym elementem naszego życia. Warto więc często poprawiać i urozmaicać sposób odżywania poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin, minerałów oraz płynów, a najlepiej wody. Bezmyślna dieta może czasami stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Należy zwracać uwagę nie tylko na to, co spożywamy, ale w jaki sposób jemy. Odpowiedź zapalna organizmu była wywołana poprzez zjedzenie na raz zbyt dużej ilości pokarmu. Jedzenie zbyt dużej ilości wywoła ostry epizod zapalny. Na szczęście, zapalenie samoistnie ustąpi po pewnym czasie.
Biolodzy i lekarze odkryli jednak kolejną ciekawą zależność. Częste przekraczanie zalecanej ilości kalorii może też wywoływać stan zapalny organizmu. Bo nadwyżki kalorii odkładane są w postaci tłuszczu. Może to powodować niebezpieczny dla zdrowia przewlekły stan zapalny. Najboleśniej cierpi nasza wątroba na wskutek stanu zapalnego wywołanego nadmiarem jedzenia.
W Polsce sporym zagrożeniem społecznym są choroby przewlekłe będące efektem przejadania się. To nadwaga i otyłość oraz towarzyszące im zaburzenia metaboliczne są efektem spożywania zbyt dużej ilości jedzenia.
Praktyczną i skuteczną dla zdrowia zasadą jest czerpanie przyjemności ze spożywanych posiłków. Rozkoszowanie się smakiem i aromatem może dostarczać nam niepowtarzalnych przyjemności, a na dodatek osłabić odczuwanie głodu.
Znaną, ale często z pośpiechu wypieraną prawdą jest to, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Im później, tym lepiej mniej spożywać. Jedzenie przed snem jest wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Organizm w czasie snu nie spala tylu kalorii, ilu potrzebuje podczas naszych codziennych obowiązków.
Nie poddaj się jednak terrorowi jedzenia. Jadaj zdrowo, ale nie bój się chwilowych potrzeb zwiększenia ilości, czy częstotliwości spożywanego pokarmu.
Najlepiej najczęściej jeść warzywa, owoce oraz ich przetwory. Bo chronią organizm, ułatwiają utrzymanie go w dobrym stanie i odpowiedniej formie. Warzywa i owoce wzmacniają odporność organizmu, zawierają składniki mineralne i witaminy, czyli to wszystko, co jest nam potrzebne do życia.
Dobrze jest zamienić tak popularne w polskiej kuchni tłuste mięsa i wędliny na tłuste ryby morskie, a masło z krowiego mleka na oleje roślinne lub miękkie margaryny.
Czym jest zdrowe odżywianie? To naturalna, najlepiej ekologiczna żywność, która przed spożyciem została jak najmniej przetworzona. Dieta powinna być zrównoważona zarówno pod względem ilościowym i jakościowym, czyli odżywczym.
2015-07-18