Walcz z jesienną chandrą smakowitymi potrawami
Organizm człowieka zaprogramowany jest w ten sposób, że funkcjonuje zgodnie ze zmiennością pór roku. W okresie jesienno-zimowym możemy być mniej aktywni, mieć mniej energii do podejmowania jakiegokolwiek działania. Związane jest to z niewielką liczbą godzin słonecznych w ciągu dnia. Nasz nastrój mogą jednak poprawić kolorowe, pyszne dania z sezonowych produktów.
Depresja jesienna to poważny problem
Jesienna chandra jest naturalna i wielu z nas jej doświadcza. Problem w tym, że może ona przekształcić się w poważną depresję jesienną, której według szacunków doświadcza nawet 10 proc. Europejczyków. Ma to związek z krótszymi dniami i brzydszą pogodą, z jaką mamy do czynienia jesienią i zimą. Pomimo zmian klimatycznych, nadal jesień nie nastraja nas optymistycznie do życia.
Objawem depresji jesiennej czy zwykłej chandry związanej z tą porą roku są między innymi obniżenie nastroju, senność, zaburzenia apetytu - jego brak lub nadmiar, a także agresja w stosunku do otoczenia, płaczliwość, poczucie beznadziejności i brak siły do działania. Warto przeciwstawić się takim symptomom, a można tego dokonać, stosując odpowiednią, optymistyczną dietę.
Jadłospis na jesień
Na stronie https://www.medme.pl/ eksperci podają pełen jadłospis, który pozwoli nam przegnać czarne myśli i zmienić swoje nastawienie do jesieni i zimy. Chandra jesienna nie będzie nas dotyczyć, jeśli będziemy prowadzić dobrze zbilansowaną, zdrową dietę, w której nie powinno zabraknąć świeżych owoców i warzyw.
Jesień to sezon na wiele przepysznych warzyw, wśród których na pewno powinna królować dynia. Jest ona cennym źródłem karotenoidów oraz witaminy C. Dzięki niej możemy uzupełniać w swoim organizmie poziom witaminy B1, B2, B6, E, PP, kwas foliowy i pantotenowy, liczne związki mineralne, białka i węglowodany. Jednocześnie jest ona bogata w antyutleniacze, a przy tym zawiera śladowe ilości tłuszczów. Dynia jest warzywem lekko strawnym - sprzyja zwiększaniu tempa metabolizmu. Ma udowodnione korzystne działanie na serce. Warto włączyć ją do swojego menu, jeśli mamy alergie, cierpimy na choroby serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek lub miażdżycę.
Na naszym talerzu powinny znaleźć się i inne warzywa jesienne, w tym kabaczek, jako źródło beta-karotenu, witaminy C, potasu, wapnia i fosforu, czy też cukinia, która oferuje bogaty zestaw witamin, w tym najwięcej witaminy C czy kwasu foliowego. Koloru naszym potrawą jesienią dodadzą papryka, buraki czy brukselka, a także owoce - gruszki, śliwki i jabłka, koniecznie ze skórką, ponieważ właśnie w niej jest najwięcej błonnika. Lekarze i dietetycy zalecają, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej 30 proc. ogólnej ilości dobowego pożywienia.
Z uwagi na mniejszą ilość godzin słonecznych jesienią, warto suplementować tzw. witaminę słońca, czyli witaminę D. Znajdziemy ją w rybach, jajach, tranie, cielęcinie, w podrobach, grzybach, w maśle i mleku wraz z jego przetworami.
2016-12-01