Uzależnienie od seksu. Kiedy przyjemność staje się obsesją
Jak poznać, kiedy seks staje się obsesją? Wprawdzie różnica może być subtelna, bo każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju, jednak osoby uzależnione seksualnie częściej wykazują niemożność głębszego wchodzenia w relacje.
Wśród psychologów nie brakuje opinii, że osoby obsesyjnie owładnięte seksem wykazują emocjonalny deficyt. Nie szukają i nie wchodzą w związki, w których liczy się bliskość i przywiązanie. Ich interesuje w seksie przede wszystkim dominacja i kontrola. Jak działa mechanizm uzależnienia od seksu?
Zazwyczaj zaczyna się od nadmiernego poświęcania czasu erotycznym fantazjom. Te z czasem są na tyle absorbujące, że osoba uzależniona zaczyna odczuwać coś w rodzaju przymusu. Przestaje mieć kontrolę nad swoimi zachowaniami seksualnymi.
Aktywność seksualna staje się często ważniejsza niż wszystko inne w życiu, co w konsekwencji prowadzić może do rozpadu istniejącego związku, utraty pracy itp. Dodatkowo, sytuacja ta rodzi poczucie wstydu, winy, a często rozpaczy.
Oczywiście obsesyjne potrzeby ewoluują, a osoby uzależnione od seksu z czasem wykazują coraz bardziej ryzykowne zachowania: seks bez zabezpieczeń, z wieloma partnerami czy prostytucję. Te zaś w konsekwencji prowadzić mogą do problemów zdrowotnych, w postaci chorób przenoszonych drogą płciową czy kłopotów natury psychicznej: powstania depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych.
Zobacz więcej: Dobry seks
Zachowania, będące typowymi objawami uzależnienia od seksu, obejmują regularnie podejmowane aktywności seksualne. Bez znaczenia właściwie jest, czy będzie to kompulsywna masturbacja czy oglądanie filmów pornograficznych. Lista zaburzeń jest znacznie szersza. Znajdują się na niej ogłoszenia i aktywność na portalach randkowych, seks uprawiany przez telefon lub Internet czy z przypadkowymi, często anonimowymi partnerami.
Obsesja na punkcie seksu może jednak powodować zachowania nieakceptowane społecznie lub przez prawo. Do nich zaliczyć można potrzebę ekshibicjonizmu, prostytucji, molestowania seksualnego, nękania innych obscenicznymi telefonami czy nawet stalkingu lub podglądania. Dlatego tak ważne jest, by uzależnienie od seksu zostało na czas zdiagnozowane. Uda się wówczas zapobiec społecznemu wykluczeniu i życiowej tragedii. (bp)
2015-04-23