Tłuszcze w codziennej diecie
Dietetyka, nauka o żywieniu oraz wiedza o prawidłowym przygotowywaniu smacznych posiłków to przestrzenie, którymi w ostatnich latach niebywale zwiększyło się zainteresowanie niemal całego społeczeństwa. Nic w tym dziwnego, skoro w dobrym stanie chcemy być zdrowi i radośni przez długie lata.
Bycie fit stało się już częścią normalnego stylu życia współczesnego Polaka. Aktywność fizyczna, prawidłowy wypoczynek i porządny sen nie wystarczą nam jednak do utrzymania zdrowia, jeśli przy tym zaniedbamy prawidłowe nawyki żywieniowe. Tymczasem w odpowiedniej dla organizmu kulturze jedzenia czyha na nas wiele niespodzianek.
Do najważniejszych składników spożywanego przez nas jedzenia należą węglowodany, białka, witaminy oraz tłuszcze, które prawdopodobnie wzbudzają największe emocje wśród zwolenników zdrowego żywienia.
Zdrowe tłuszcze roślinne
Spożywanie niektórych tłuszczy i eliminowanie innych z codziennej diety może stać się skuteczną strategią dbania o zdrowie, ale również o prawidłowy wygląd sylwetki. Rzeczywiście, część tłuszczy roślinnych zmniejsza apetyt, a jednocześnie poprawia metabolizm organizmu. W naszej diecie nie powinno więc brakować oliwy z oliwek, oleju arachidowego, oleju rzepakowego, miąższu awokado i orzechów.
Niebezpieczne tłuszcze nasycone
Z drugiej strony, powinniśmy raczej unikać spożywania tłuszczy nasyconych. Mogą być odpowiedzialne za podwyższone stężenie złego cholesterolu we krwi i inne za inne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia w organizmie. Wywołują groźne lepienie się płytek krwi i prawdopodobnie ich spożywanie zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób nowotworowych.
Czy jednak należy je całkowicie wyeliminować z codziennej diety? Tłuszcze nasycone są przecież dla nas potężnym źródłem energii i odgrywają ważną rolę w procesach przyswajania witamin i budowy błony komórkowej. Eskimosi całkiem niedawno jedli głównie bogate w tłuszcze nasycone mięso z fok, morsów i tłustych ryb. U Masajów popularnym posiłkiem jest mieszanka mleka i krwi cieląt. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dietom Eskimosów i Masajów towarzyszą określone czynniki klimatyczne i wykonywana praca fizyczna.
Zasoby tłuszczy nasyconych znajdują się w mięsie wołowym, wieprzowinie, czy jagnięcinie. Poza tym są obecne w smalcu, jajku, mleku oraz produktach mlecznych. Tłuszcze nasycone posiada też olej palmowy, olej z ziaren palmowych, niskiej jakości olej kokosowy i masło kakaowe.
Kontrowersyjne smażenie potraw na tłuszczu
Co ze smażeniem pokarmu na rozgrzanym tłuszczu? Taka obróbka termiczna posiłków jest przecież bardzo popularna w Polsce. Cóż, należy dobrze poznać temat i stosowane do tego procesu składniki pokarmu. Podczas smażenia tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego dochodzi w nich do wielu reakcji chemicznych, których ostatecznym efektem bywa nienajlepszy jakościowo posiłek – na ogół o obniżonej wartości odżywczej i na dodatek bardzo trudno przyswajalny przez ludzki organizm. Co więcej, część specjalistów żywieniowych stwierdza, że to nie tłuszcze nasycone są niebezpieczne dla zdrowia, ale ich stopień przetworzenia i obróbka termiczna.
Nic więc dziwnego, że wśród zwolenników obrobionego termicznie pokarmu coraz większą popularność zyskuje patelnia beztłuszczowa. To nowoczesne naczynie kuchenne wyposażone jest w powłoki non-stick, dlatego jedzenie nie przywiera do dna patelni, nawet jeśli jest smażone w wysokiej temperaturze. Dzięki patelni beztłuszczowej fani tradycyjnej, pełnej smażonych potraw kuchni, też teraz mogą odżywiać się dużo zdrowiej niż czynili to wcześniej.
Szeroka tematykę tłuszczu w codziennej diecie warto jest regularnie zgłębiać i pamiętać o uwarunkowaniach związanych z naszym wiekiem, realną aktywnością fizyczną i ogólnym stanem zdrowia, a niekoniecznie upodobaniami smakowymi lub nawykami.
2019-08-06