Termometr powie o zdrowiu
Podczas sprawdzania temperatury ciała liczy się szybkość i dokładność przeprowadzanego pomiaru. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci. Współczesne termometry posiadają sprawny system pomiaru, pamięć podręczną oraz elastyczną końcówkę, a wszystko to pozwala na samodzielne i regularne weryfikowanie stanu zdrowia.
Termometry - rodzaje i modele
Termometry to sprzęt niezastąpiony w naszych domowych apteczkach. Dzięki nim można bardzo szybko oraz precyzyjnie określić temperaturę osoby, która odczuwa nagłe problemy somatyczne. Zakres temperatur i zastosowanie urządzenia w dużym stopniu zależy od zastosowanego w termometrze ciała termometrycznego oraz właściwości termometrycznej. W końcu to przecież termometr - tuż obok stetoskopu oraz szpatułki – stanowi najpopularniej stosowane przez lekarzy narzędzie podczas badania pacjentów z podejrzeniem zakażenia.
Dostępne na rynku termometry to urządzenia bezpieczne, na ogół bardzo sprawnie działające i proste w obsłudze. Dzięki ich diagnozie jesteśmy w stanie szybko podać środki służące do zbijania temperatury, a lekarzowi pomiar wykonany termometrem pozwala podjąć trafną decyzję o dalszym leczeniu chorego. Termometry są łatwo dostępne i z pewnością przydadzą się jesienną porą, kiedy wzrasta zagrożenie zachorowaniem na grypę lub przeziębienia. Obecnie dostępne na rynku rodzaje termometrów, to:
- elektroniczne - klasyczne zastosowanie,
- bezdotykowe – przez zastosowanie podczerwieni mierzą temperaturę czoła lub ucha.
Termometry elektroniczne
Termometry elektroniczne bardzo sprawnie wyparły z rynku swoich analogowych poprzedników, których ogromną wadą i zagrożeniem dla zdrowia człowieka było zastosowanie w nich rtęci. Obecnie stosowane urządzenia nie niosą ze sobą zagrożeń, a ich skala zastosowań jest ogromna. W przypadku elektronicznego pomiaru temperatury, odbywa się on poprzez umieszczenie termometru w określonym miejscu ciała chorego. Może to być pod jego pachą, w ustach, a nawet w odbycie. Dostępne są nawet termometry do mierzenia temperatury w uchu. Pomiary wykonywane urządzeniami elektronicznymi trwają - w zależności od zastosowanego modelu – na ogół od 10 do 90 sekund.
Termometry elektroniczne to urządzenia dostępne w różnych przedziałach cenowych, wyselekcjonowane pod kątem skuteczności i szybkości działania. Podstawowe dostępne są już nawet poniżej 10 PLN.
Termometry bezdotykowe
Nowoczesne termometry wykorzystują do swoich pomiarów działanie podczerwieni. Dzięki temu można dokonać sprawdzenia temperatury bez dotykania pacjenta urządzeniem, co przydaje się szczególnie w przypadku niemowląt oraz chorych na choroby zakaźne. Często urządzenia wyposażone bywają w czytelny wyświetlacz LCD, są też modele posiadające funkcję pamięci ostatnio wykonanego pomiaru temperatury. Urządzenia mierzące temperaturę bezdotykowo charakteryzują się też najkrótszym czasem pomiaru, bo trwa on około jednej sekundy.
Co ciekawe, nowoczesne termometry mają także dodatkowe zastosowanie - można przy ich użyciu sprawdzać temperaturę przechowywanej i przygotowywanej do spożycia żywności (od 0 do 118*C). Najbardziej zaawansowane termometry na podczerwień kosztują jednak znacznie powyżej 100 PLN.
Pamiętajmy ponadto, że temperaturę wewnętrzną ciała, będącą złotym standardem mierzy się poprzez osadzenie badawczej sondy termicznej w przełyku, gardzieli, tętnicy płucnej, czy też w pęcherzu chorego. Takie specjalistyczne pomiary wewnętrznej temperatury ciała stosowane są w celach badawczych oraz w placówkach intensywnej opieki medycznej.
2019-09-21