Systemy ociepleń ścian budynków
Trudno uzyskać wysoką energooszczędność obiektu budowlanego nie stosując systemu ociepleń ścian zewnętrznych w postaci odpowiednio dobranej warstwy elewacyjnej. Jaką dokładnie rolę pełni cała elewacja i co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Kiedy stwierdzasz, że widzisz przed sobą jakiś budynek, to w większości przypadków zauważyłeś jego elewację. Bo trudno stojąc w jednym punkcie dostrzec całą bryłę znajdującego się przed nami obiektu, a jeszcze trudniej gołym okiem obejrzeć jego poszczególne elementy konstrukcyjne. Jednak ta dostrzegana z zewnątrz, ostatnia warstwa jest nie tylko wizytówką całego budynku. Elewacja to jego niezwykle ważna, zewnętrzna warstwa ochronna.
Chociaż często o dokonanym wyborze elewacji decydują przede wszystkim względy estetyczne, to jednak jej odpowiednio i z należytą uwagą dobrane części składowe izolują wspólnie cały obiekt budowlany. System ociepleń zapobiega utracie przez budynek ciepła zimą i przed jego zbytnim nagrzaniem w upalne dni.
Co więcej, to właśnie elewacja powinna stanowić ostateczną i skuteczną warstwę zabezpieczającą cały budynek przed niszczycielskim wpływem wody i wilgoci, jak też przed pozostałymi, agresywnymi czynnikami zewnętrznymi. Spełnione w ten sposób wymagania wobec elewacji realnie podnoszą wartość obiektu z zastosowanym na nim systemem ociepleń ścian.
Zobacz na filmie, jak wykonywane jest ocieplenie ścian w nowobudowanym, malowniczym osiedlu domów Ventana:
Pamiętajmy, że na poziom energooszczędności budynku mają wpływ użyte produkty do elewacji. Bo prawidłowo dobrana i wykonana Izolacja cieplna ścian zewnętrznych redukuje niezbędne, całkowite zapotrzebowanie obiektu budowlanego na energię cieplną. Dzieje się tak za pomocą trwałej obrony przed stratami ciepła i przed przegrzaniem. Dlatego zastosowane materiały elewacyjne powinny charakteryzować się optymalnymi właściwościami termoizolacyjnymi i wraz z pozostałymi elementami fasady uzupełniać się w integralnym, dopasowanym systemie ocieplenia budynków. Podstawowym zadaniem systemu ociepleń jest utrzymanie pełnego komfortu mieszkańców i użytkowników obiektu, minimalizowanie zapotrzebowania na energię oraz maksymalne wydłużenie żywotności izolowanych budynków.
Branża budowlana oferuje w tej chwili wiele metod ociepleń ścian zewnętrznych, które dzielimy przede wszystkim według zastosowanego w nich materiału ociepleniowego. Najczęściej spotykamy obecnie w Polsce systemy termoizolacji ścian na bazie styropianu białego, styropianu grafitowego, wełny mineralnej oraz pianki rezolowej.
Elewacja z tynkiem imitującym drewno:
Pośpiech, czy zlekceważenie wyboru odpowiedniej dla budynku elewacji nie są sprzymierzeńcami inwestora, bo mogą być odpowiedzialne za zwiększone zapotrzebowanie obiektu na energię cieplną oraz za jego uszkodzenia związane z wpływem wilgoci lub innych agresywnych czynników. Dostosowane do wysokich wymagań produkty i systemy ociepleń oferuje Weber. Jest to szeroka gama tynków akrylowych, silikatowych, silikonowych i mineralnych. Pamiętając o efekcie estetycznym, inwestor może decydować się na nieograniczoną skalę barw tynków, wybrać tynk mozaikowy, tynk imitujący drewniane deski lub naturalny kamień. Ponadto, w ofercie systemów ociepleń Webera znajdziemy zaprawy klejowe, preparaty gruntujące, materiały izolacyjne i inne produkty o doskonałych parametrach technicznych.
Oryginalnym rozwiązaniem dopasowanym do systemów ociepleń ścian jest tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance z efektem samoregulacji stopnia zawilgocenia powierzchni ściany. Właściwości tynku hydrofilowego czynią go niezwykle odpornym na porastanie alg, grzybów oraz pleśni. Jego struktura rozprowadza mikrokanalikami opadającą na ścianę budynku wodę, wywołując bardzo szybkie jej wysychanie. Tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance cechuje też wysoka paroprzepuszczalność, elastyczność oraz odporność na uderzenia mechaniczne.
Z filmu dowiesz się, jakie są najważniejsze zalety tynku hydrofilowego weber.pas topdry AquaBalance:
2018-06-27