Syndrom obcego akcentu
Drażniąca chorych migrena może nieść ze sobą różne powikłania. Najdziwniejszym z nich jest bez wątpienia syndrom obcego akcentu, który polega na specyficznej zmianie sposobu wypowiadania się, a przede wszystkim na innym akcentowaniu wymawianych słów przez chorą osobę.
Nie możemy jednak tylko migreny winić za nieliczne przypadki wystąpienia tego zaskakującego schorzenia. Niezmiernie rzadko występujący syndrom obcego akcentu (Foreign Accent Syndrome) jest zespołem chorobowym, którego przyczyna pojawiania się nie została do końca wyjaśniona. Zauważono, że pojawia się u pacjentów po ich uszkodzeniu mózgu wywołanym udarami lub też urazami. Syndrom może też być spowodowany zaburzeniami rozwojowymi, częściową utratą zdolności motorycznych, która wiąże się z problemami dotyczącymi wymowy pewnych sylab.
Syndrom obcego akcentu charakteryzuje zmiana sposobu wypowiadania się, zmiana barwy głosu, wydłużenie wypowiadanych samogłosek oraz stosowanie obcego akcentu. Może to być nabycie akcentu w sposób nagły i niespodziewany lub sposób mówienia w ojczystym języku, który zdaje się mieć charakter akcentu zagranicznego lub akcentu z innego regionu ojczyzny osoby chorej.
Zanotowano tylko kilkadziesiąt przypadków wystąpienia syndromu obcego akcentu. Może też kiedyś nie traktowano tego zespołu chorobowego na tyle poważnie, żeby rejestrować wszystkie jego wypadki. Bo choroba nadal zbiera swoje marginalne żniwo. W marcu 2010 atak migreny spowodował, że mieszkająca w Wielkiej Brytanii kobieta, Sarah Colwill wypowiadała się z wyraźnie chińskim akcentem. W tym samym roku odnotowano w Wielkiej Brytanii przypadek kolejnej kobiety z pomigrenowym syndromem obcego akcentu, Kay Russell. Kay zaczęła mówić z francuskim akcentem.
Zespół chorobowy został po raz pierwszy opisany w 1907 roku przez francuskiego neurologa, Pierre Marie. W historii medycyny zapisały się takie historyczne przypadki wystąpienia syndromu obcego akcentu, jak przypadek w 1919 roku w Czechach i następnie w Norwegii w 1941 roku.
2018-07-18