Światowy Dzień Zespołu Downa
Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem obchodzonym corocznie 21 marca. To niezwykle ważne święto, bo jest jednym ze sposobów na niwelowanie uprzedzeń oraz krzywdzących stereotypów, na które narażeni są ludzie cierpiący na to wyjątkowe zaburzenie.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa (World Down Syndrome Day, WDSD) ma ogromną wymowę. Bo 21 marca jest patronem rozpoczynającej się wiosny, legendarnie uznawany jest też za dzień, w którym rodzą się osoby niezwykłe. Ale data wiąże się też z przyczyną zaburzenia, czyli trisomią 21 chromosomu. Jej zapis w USA wygląda tak: 3/21, co symbolizuje trzeci chromosom, zamiast standardowych dwóch, występujący w dwudziestej pierwszej parze.
Na 750 osób jedna posiada zespół Downa. Chociaż prawdopodobieństwo pojawienia się trisomii 21. chromosomu zwiększa się z wiekiem matki, to trzeba pamiętać, że niemal 80% osób z trisomią przychodzi na ten świat przed ukończeniem przez matkę 35 roku życia. Póki co, nie udało się badaczom stwierdzić innych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zespołu Downa.
Dzieci, które rodzą się z trisomią 21 chromosomu bywają istotkami niezwykle pogodnymi i kochanymi. Odpowiedzialne wsparcie udzielone im ze strony rodziców oraz profesjonalnie przygotowanych terapeutów może doprowadzić do sytuacji, że dziecko wyrośnie w przyszłości na samodzielnego osobnika, posiadającego wysokie kompetencje społeczne. Dlatego niezwykle ważne są częste i regularne zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju, rehabilitacji oraz logopedii.
Istnieją również terapie pomocnicze, które mogą okazać się niezwykle skuteczne. Wiąże się to z indywidualizmem, różnorodnością potrzeb, czyli stanem który charakteryzuje tak samo osoby z zespołem Downa, jak i ludzi spoza tego problemu. Do terapii pomocniczych zaliczamy animaloterapię (w tym hipoterapia i dogoterapia), muzykoterapię (uwrażliwia, ułatwia rozwój zdolności koncentracji uwagi).
Spójrzmy z otwartym sercem na osoby z zespołem Downa. Tak, jak na kogoś, kto potrzebuje naszego wsparcia na drodze życia. Ale też jak na osobę niezwykle wartościową, za którą warto jest podążać i uczyć się od niej zupełnie innego spojrzenia na świat.
Dnia Zespołu Downa to okazja, żeby wyrazić swoją solidarność z ludźmi dotkniętymi tym zaburzeniem. Wystarczy udostępnić w mediach społecznościowych fotografię w kolorowych skarpetkach nie do pary na stopach, co symbolizuje różnorodność genetyczną.
Polecamy też lekturę artykułu: Zespół Downa to radość. Dzieci z trisomią 21. chromosomu
2019-03-21