Suplementy diety w profilaktyce choroby zwyrodnieniowej stawów
Suplementacja niezbędnych organizmowi witamin i składników mineralnych staje się coraz popularniejszą formą profilaktyki zdrowia. Dbamy o serce, dbamy o głowę i wątrobę dobierając odpowiednie suplementy diety. Warto też w taki sam sposób zadbać o stawy, dzięki którym chodzimy, siedzimy, biegamy i tańczymy. Dobry stan stawów może uchronić nas przed inwalidztwem.
Staw jest ruchomym łączeniem składników szkieletu. Układ kostny w ciele człowieka składa się z ponad dwustu pojedynczych kości, które są połączone różnej wielkości stawami umożliwiającymi ruch całego ciała.
Miejsce styku kości i stawu jest pokryte idealnie gładką chrząstką. Funkcją chrząstki jest amortyzowanie przemieszczeń stawu oraz powierzchni stawowych. Dzięki temu podczas ruchu ciała kości przesuwają się z minimalnym tarciem, które nie zagraża kondycji naszych stawów.
Niestety, z czasem może dojść do zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej, tego doskonałego łącznika kości. Spowoduje to chorobę zwyrodnieniową stawów. To najpopularniejsze schorzenie ludzkiego układu ruchu. Na dodatek, choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą przyczyną orzekania o inwalidztwie w Polsce.
Choroba nadchodzi powoli, jednak systematycznie uszkadza coraz szersze struktury naszego układu ruchu. Rozwój choroby zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu kości pod chrząstką stawową, torebki stawowej, więzadeł, ścięgna oraz mięśnie. Sztywniejemy i odczuwamy ból wykonując proste ruchy ciała.
Choroba zwyrodnieniowa stawów utrudnia nam życie i prowadzi do coraz poważniejszej niesprawności ruchowej organizmu. Oczywiście, współczesna medycyna oferuje kilka zaawansowanych metod terapeutycznych, które mogą uchronić nas przed całkowitym inwalidztwem.
Odpowiednio dobrane substancje organiczne, witaminy oraz mikroelementy przyczyniają się do prawidłowej przemiany materii i nasycenia potrzeb gospodarki biochemicznej organizmu. Dlatego wartościowe, laboratoryjnie dobrane składniki wchodzące w skład suplementów będą wsparciem dla chrząstki stawowej, ale również wsparciem dla kości i mięśni. Bo przyczyną zaburzeń bywają niedobory różnych istotnych dla stawów składników odżywczych, których może zabraknąć w codziennej diecie.
Oprócz niedoborów odżywiania do schorzenia stawów mogą prowadzić też nadwaga, niedobór estrogenów, wzmożona gęstość kości, czynniki genetyczne oraz regularne przeciążenia stawów. Kobiety są znacznie bardziej narażone na problemy ze stawami, niż mężczyźni.
Choroba zwyrodnieniowa stawów często jest dowodem na nieuchronny proces starzenia się całego organizmu. Jednak nie zawsze! Bo nie dotyczy wszystkich osób znajdujących się w podeszłym wieku. Ponadto coraz częściej jest diagnozowana u osób młodych. Suplementacja może więc okazać się słusznym wyborem bez względu na wiek i obecny stan stawów oraz kości.
Suplementacja może być też wsparciem leczenia. Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów powinni jednak omówić z lekarzem specjalistą kwestię odpowiedniej diety i odpowiednich suplementów im dedykowanych. (w:p)
2015-06-10