Skąd się biorą dreszcze? Jak sobie z nimi radzić?
Przeszywają ciało nagłą elektryzującą falą. Świadczą o zaburzeniu równowagi w organizmie, mogą być sygnałem ostrzegawczym, objawem choroby, ale też skuteczną reakcją organizmu w celu jego obrony. Jakie tajemnice kryją w sobie dreszcze?
Dreszcze są uczuciem chłodu, któremu towarzyszy mimowolne, dynamiczne i niekontrolowane drżenie mięśni. Często pojawiają się wraz z gorączką organizmu. Wywołują je przenikające do krwiobiegu niebezpieczne toksyny bakteryjne, bakterie oraz wirusy. Dreszcze świadczą wtedy o wyraźnym pobudzeniu ośrodka termoregulacji, który jest zlokalizowany w śródmózgowiu. Stąd najwięcej skojarzeń dotyczących dreszczy wiąże się z przeziębieniem lub jakąś infekcją wirusową organizmu. Dreszcze nie są zaraźliwe, ale często możemy zakazić organizm infekcją, która je wywołuje.
Inną przyczyną pojawienia się dreszczy może być zmarznięcie, czyli nagłe i silne obniżenie temperatury ciała. W takim momencie dreszcze dostarczają ciepło, więc są korzystnym zjawiskiem reakcji układu immunologicznego. Dodatkowe ocieplenie organizmu zmarzniętej osoby sprzyja ustępowaniu zjawiska zimna i drżenia.
Przyczyn pojawienia się dreszczy jest jednak znacznie więcej. Wywoływać je mogą schorzenia układu moczowego, szczególnie stany zapalne nerek i pęcherza moczowego oraz cukrzyca, kiedy u osoby chorej następuje hipoglikemia. Co więcej, dreszcze mogą być objawem problemów z układem krążenia lub nowotworów. Powodują je też zaburzenia snu, skrajne zmęczenie oraz spożywanie alkoholu. Mogą też zostać wywołane poprzez zażywanie leków, na które organizm w taki sposób też czasami reaguje.
Również odpowiedzialne za ich wystąpienie są silne wahania stężenia hormonów płciowych w organizmie kobiety w okolicach menopauzy, jak też epizody depresyjne, nerwice lub inne zaburzenia emocjonalne oraz zaburzenia psychiczne, a co za tym idzie, mogą też towarzyszyć nam podczas silnego stresu oraz w chwilach niekontrolowanego, intensywnego napięcia nerwowego.
W ciąży są zjawiskiem, które nie powinno niepokoić. Pojawiają się przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy stanowią reakcje organizmu na zwiększanie się stężenia progesteronu.
Jeśli jednak wyraźne dreszcze można zaobserwować u malutkich dzieci lub u osób w podeszłym wieku, to są one wskazówką do natychmiastowej konsultacji stanu zdrowia tych osób z lekarzem. Pomoc specjalisty medycznego będzie też potrzebna, jeśli objawy tego nieprzyjemnego zjawiska występują stosunkowo często lub utrzymują się przez dłuższy czas.
W każdym przypadku możemy próbować pozbyć się dreszczy doprowadzając organizm do naturalnego stanu równowagi. Zmarznięta osoba musi się ogrzać, przemęczenie zwalczymy wypoczynkiem, a przeziębienie odpowiednimi, zaleconymi przez lekarza specyfikami. Na pewno w takich drżących momentach warto spożywać dużą ilość płynów, w tym ciepłych, ziołowych naparów i herbatek. Zjawisko dreszczy i nagłych uderzeń fal gorąca u kobiet podczas menopauzy udaje się skutecznie niwelować zastępczą terapią hormonalną.
Dreszcze nie są przypadłością, z którą zmaga się na tym świecie tylko człowiek. Również mogą się pojawić u wszystkich zwierząt stałocieplnych.
2019-09-28