Sam Bosma: Dobry komiks
Nie trzeba być fanem komiksu, żeby sprawić sobie przyjemność i podziwiać ilustracje, które stworzył Sam Bosma. Zachęcamy więc do chwili luzu i wejścia w dobry stan za sprawą kolorowych obrazków. Może łatwiej zgubimy dzięki temu szarość otoczenia.
Pora na to, żeby DobryStan.pl zabrał głos w jałowej dyskusji, która dotyczy zjawiska, a może nawet fenomenu komiksu. Nie będziemy jednak analizować tego, czy komiks to tylko popkultura, czy aż kultura wysoka – lub – aż popkultura, czy tylko kultura wysoka. Nie jest to jednak interesujący nas dylemat przyczynowo-skutkowy.
Ważniejsze jest to, że komiks istnieje i ma się całkiem dobrze. Dzięki temu nasze oczy mogą cieszyć niezwykłe kompozycje kształtu i barwy, najczęściej w postaci zbioru kadrów, nazywanych planszą.
Chociaż zwolennicy komiksu mogą udowodnić, że istniał już w starożytnym Egipcie i średniowiecznej Europie, to jednak obecnie nam znana forma komiksu powstawała wraz z rozwojem XIX-wiecznej prasy w USA. Wówczas to zaczęto publikować w prasie codziennej krótkie, często dowcipne historyjki obrazkowe, które idealnie pasowały jako wypełnienie gazet codziennych.
Historie były proste, ale cykliczne, więc drukowano je w odcinkach. Wydźwięk opowiastek był humorystyczny, na co wskazuje ich nazwa comic, pochodząca z języka angielskiego. Wiek XX to szybki i systematyczny rozwój najróżniejszych form komiksu.
Nas zainteresował Sam Bosma, którego ilustracje prezentujemy w tym artykule. Chociaż łatwo je sklasyfikować jako typowy, współczesny komiks, to jednak drobne szczegóły i odpowiednia kompozycja powodują, że są to prawdziwe komiksy w dobrym stanie!
Sam Bosma urodził się w Chagrin Falls, Ohio (USA), ale czas młodości spędził na przedmieściach Pensylwanii. W międzyczasie uczył się i wykładał na Maryland Institute College of Art. Obecnie mieszka i pracuje na Brooklynie w Nowym Jorku.
Sam Bosma znajduje uznanie czytelników i krytyków, o czym świadczą różnorodne nagrody, które zdobył za swoje niesamowite ilustracje. Jednak zamiast je wymieniać proponujemy skupić się na prezentowanych grafikach artysty.
2014-09-24