Rozpoznanie wczesnych symptomów choroby nowotworowej ratuje życie
To nie tylko groźna i śmiertelna choroba cywilizacyjna, ale prawdziwy demon, o którym myśl nawet przeraża wielu współczesnych ludzi. Tymczasem zamiast się bać, lepiej jest poszerzyć swoją wiedzę i przeciwdziałać dzięki temu skutkom choroby nowotworowej.
Poprzez nowotwory medycyna definiuje całkiem sporą grupę chorób. Ich cechą charakterystyczną jest to, że u osób chorych komórki organizmu dzielą się w niekontrolowany przez organizm sposób. Z kolei nowo powstałe u chorych komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Następujące mutacje sprawiają, że komórka niewłaściwie lub w ogóle nie reaguje na bodźce organizmu. Nowotwór złośliwy wymaga rożnych mutacji, co powoduje długi i bardzo często bezobjawowy okres rozwoju raka.
Zdiagnozowanie nawet najgroźniejszej choroby nowotworowej w jej początkowym stadium daje choremu sporą szansę na całkowite wyleczenie. Niestety, pomimo wielu diagnostycznych metod i narzędzi, chorzy bardzo późno decydują się na wizytę u lekarza.
Ignorancja stanu zdrowia może okazać się katastrofalna w skutkach. Wiele chorób nowotworowych już we wczesnym stadium sygnalizuje swoją obecność. I na ogół są to nieprzyjemne dla chorego odczucia. Nie można ich więc bagatelizować, chociaż łatwo je pomylić z symptomami innych popularnych, ale mniej groźnych chorób.
Spadek masy ciała o kilka procent w ciągu jednego miesiąca powinien zwrócić uwagę kogoś, kto dba o swoje zdrowie. Co istotne, wszelkie nagłe zmiany masy ciała – nie spowodowane zmianą diety i nawyków żywieniowych mogą – ale nie muszą – być wyraźnym, wczesnym symptomem choroby nowotworowej.
Zaburzenia snu to niesamowita kolekcja różnych nieprzyjemnych schorzeń o różnorodnym podłożu i przyczynie. Podobnie, jak nowotwory, również zaburzenia snu dotykają coraz większej grupy ludzi. Niestety, bywają też wczesnymi objawami nowotworów.
Senność i zmęczenie to cechy charakterystyczne hipersomnii, czyli przewlekłej i nadmiernej senności, której towarzyszy uczucie ciągłego braku energii i sił witalnych. Tak też manifestują swoją obecność niektóre nowotwory. Kiedy przerastają nas codzienne obowiązki i odczuwamy ciągłe osłabienie organizmu, to warto przeprowadzić specjalistyczne badania diagnostyczne.
Łatwa dostępność do środków uśmierzających ból powoduje, ze często likwidujemy objawy i zapominamy o przyczynie bólu. Rozwój komórek nowotworowych i ich mutacje mogą wiązać się z różnymi postaciami bólu. Nie lekceważyć go, jeśli stale powraca – nawet gdy radzą sobie z nim środki przeciwbólowe dostępne w sklepach i aptekach bez recepty. Pora na wizytę u lekarza.
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych lub inne zakrzepice w układzie krwionośnym nóg lub rąk powinny zaniepokoić na tyle, żeby skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania kontrolne.
Z kolei w obrębie naszego układu pokarmowego mogą pojawić się najróżniejsze zaburzenia i choroby. Zatrucia pokarmowe, stres, nieodpowiedni styl życia, używki – to wszystko może odcisnąć swoje piętno na naszym organizmie, a przede wszystkim na naszym układzie pokarmowym,
Objawy bywają często uporczywe, jak nudności, wymioty, problemy z wypróżnianiem czy nawet wzdęcia. Wiele spośród schorzeń ma jednak charakter przejściowy i często radzimy sobie z nimi sprawdzonymi, domowymi metodami terapeutycznymi. Czasami – niestety - mogą to być sygnały chorób, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego życia, czyli nowotworów.
Objawy problemów żołądkowych przy chorobie nowotworowej nie muszą być drastyczne. Czasami są to permanentne wzdęcia, poczucie nadmiernej ociężałości i dyskomfort po każdym spożytym posiłku. Uprzykrzają nam życie, ale mogą nie zmusić do wykonania badań diagnostycznych, które mogą uratować życie.
2016-05-07