Pszczoła. Dlaczego jest ważna?
Od końca lat 90-tych ubiegłego wieku pszczelarze biją na alarm w związku z wymieraniem całych rodzin pszczelich i pustoszeniem uli. Dlaczego tak się dzieje i czemu obecność pszczoły w naszym środowisku jest niezbędna?
Pszczoły są bardzo wrażliwe na zmiany klimatu, choroby i pasożyty. Współczesny model rolnictwa oparty jest na maksymalnym wykorzystaniu substancji chemicznych, które są bezpośrednią przyczyną wymierania pszczół. Pestycydy, neonikotynoidy, wykorzystywane w rolnictwie, są wg raportu Greenpeace główną przyczyną, dla której pszczoły i inne owady zapylające giną.
Do zatrucia dochodzi:
- Kiedy pszczoły karmią czerw pszczeli skażonym nektarem lub pyłkiem
- Kiedy pszczoły przelatują przez chmurę pestycydów podczas oprysków
Zwłaszcza neonikotynoidy wywołują u owadów ostre lub przewlekłe zatrucia, prowadzące do śmierci. Dodatkowe zagrożenie ze strony dzisiejszego rolnictwa to monokultura rolnicza, gdzie wielkopowierzchniowe uprawy skutkują zanikiem bioróżnorodności.
Środki ostrożności zmniejszające ryzyko zatrucia pszczół:
- Wykonywanie oprysków przy użyciu sprzętu sprawnego technicznie przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia
- Wykonywać opryski przy w miarę bezwietrznej pogodzie
- Zwracać uwagę na wpływ używanego środka na bezpieczeństwo pszczół (informacje na etykiecie)
- W przypadku oprysku środkiem stanowiącym zagrożenie dla pszczół – wykonać oprysk po zachodzie słońca
- Nie stosować środków trujących dla pszczół w okresie kwitnienia roślin, w tym upraw, na których kwitną chwasty
- Przestrzegać okresów prewencji dla pszczół
Dlaczego pszczoła jest ważna?
Bo pszczoła jest owadem zapylającym rośliny, również te, które spożywamy. Miód czy inne produkty pochodzące z ula, jak wosk, są mniej istotne od wpływu pszczoły na świat roślin. Jeśli pszczoły i inne owady zapylające, takie jak trzmiele, motyle, osy czy muchówki wymrą, to człowiek stanie przed ogromnym problem egzystencjalnym, skończą się owoce, warzywa i zboża, zarówno te uprawne, jak i dziko rosnące. 1/3 żywności spożywanej przez człowieka została wyhodowana dzięki pszczołom i innym owadom latającym.
Jak chronić pszczoły?
Nie trzeba być pszczelarzem, by pomagać pszczołom. Ogrodnicy, fascynacji i hodowcy kwiatów, ogrodów, działek rekreacyjnych nieświadomie tworzą pszczołom bezpieczne azyle, różnorodne i wolne od środków chemicznych. Taniec pszczół nad ogórecznikiem lekarskim, lawendą, kocimiętką, ich bzyczenie jest kwintesencją leniwego, letniego popołudnia. Pszczoły kochają również ślazówkę, rozmaryn pelargonię i właściwie wszystkie kwiaty naszych ogrodów.
Aby wspomóc te pożyteczne w naszym ogrodzie żyjątka, warto:
- Postawić dla nich poidełko z wodą
- Opryski chemiczne, jeśli muszą być wykonane, to najlepiej po zmroku
- Środki chemiczne powinny mieć stosunkowo krótki okres karencji
- Unikać rośliny modyfikowanych genetycznie (GMO) – ich nektar i pyłek truje i odstrasza owady
- Stosować naturalne nawozy
Azylem dla pszczół mogą być nie tylko ogrody, ale też parki, aleje lipowe, akacjowe. Pszczoły potrzebują pomocy, a my możemy sadzić drzewa miododajne, siać grykę, fecelę, łubin, wykę czy gorczycę.
Wiosenna akcja Nie wypalam traw to również akcja zakrojona na ochronę pszczół i innych owadów. Zresztą, w wypalanych trawach ginę również małe ssaki. Jest to zwyczaj wysoce nieetyczny i naganny. Dobrą praktyką w zakresie ochrony pszczół byłaby współpraca między pszczelarzami a rolnikami. Gdyby pszczelarz został uprzedzony o potencjalnie groźnym dla pszczoły oprysku, mógłby zabezpieczyć lub przenieść ule w bezpieczne miejsce.
W związku z tym, że nie ma bezpośredniej ochrony pszczół, narzuconej przez państwo, a baza pożytkowa (miejsca, gdzie pszczoły mogą zbierać pyłki) mocno się kurczy, ważne jest uświadamianie ludzi, że bez czystego i przyjaznego środowiska zostaniemy skazani na sztuczny miód. O pysznym, pszczelim miodku nasze dzieci będą mogły słuchać opowieści dorosłych i oglądać go w filmach z Kubusiem Puchatkiem.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała firma Eco-Expert ze Szczecina. Eco-Expert zajmuje się min. opracowywaniem raportów o oddziaływaniu na środowisko: eco-expert.pl/raport-o-oddzialywaniu-na-srodowisko |
2015-08-13