Przesilenie wiosenne
Wiosna cieszy! Jednocześnie ciągłe wahania temperatur i ciśnienia atmosferycznego wywołują poczucie zmęczenia. Czas zakończenia zimy zwiastuje przesilenie wiosenne, kiedy to ludzki organizm jest wystawiony na ogromną próbę.
Skąd wiemy, że wiosna nadeszła? Czasami temu wydarzeniu nie towarzyszy w Polsce nasłonecznienie, ale obfite opady śniegu. Musimy więc uwierzyć astronomom, którzy są w stanie zaobserwować moment nadejścia wiosny.
Punkt Barana jest przecięciem się ekliptyki z równikiem niebieskim. Chwila, w której Słońce przechodzi poprzez punkt Barana uznany został za moment rozpoczęcia wiosny astronomicznej na półkuli północnej.
Punkt Barana to punkt równonocy wiosennej. Na półkuli północnej, na której znajduje się Polska równonoc wiosenna wypada na ogół 20 lub 21 marca, stąd niekiedy stosowana jest dla niej nazwa równonoc marcowa.
Co ciekawe, podczas gdy na północnej półkuli występuje moment równonocy wiosennej, na półkuli południowej ma miejsce równonoc jesienna. I na odwrót.
Nadejście wiosny kojarzy nam się pozytywnie z dużą dawką słońca, ciepła oraz zbliżającego się lata. Jednak dla wielu organizmów to może być bardzo trudny okres związany z objawami przesilenia wiosennego.
Przesilenie wiosenne to zjawisko obejmujące zakończenie zimy i początek wiosny. Wówczas spada radykalnie nasza aktywność fizyczna i psychiczna. Jesteśmy przygnębieni, czujemy się zmęczeni, nic nam się nie chce robić. To jeden z najtrudniejszych okresów w roku dla ludzkiego organizmu.
Dlaczego przesilenie wiosenne jest tak niebezpieczne dla zdrowia? Bo jesteśmy już osłabieni trwającą kilka miesięcy zimą, organizmowi brakuje witamin i składników mineralnych, a na skutek tego spada nasz poziom energii. Organizm jest zmęczony mało ruchliwym trybem życia, wcześniejszym niedoborem światła słonecznego i zimnem.
Przesilenie wiosenne często zwiększa podatność organizmu na infekcje wirusowe i bakteryjne, przede wszystkim górnych dróg oddechowych. Nie przypadkiem, szczyt zachorowań na grypę wiąże się z momentem nadejścia astronomicznej wiosny.
Dobrze jest zadbać o dobry stan organizmu i uniknąć przykrego efektu przesilenia wiosennego. Podczas przedwiośnia warto zwrócić uwagę na styl życia, który w dużej mierze wpływa na odczuwane samopoczucie.
Pamiętaj o śniadaniu, które w okolicach wiosennej równonocy powinno być pożywne. Śniadanie dostarcza energii do działania oraz wywoła uczucie ciepła wewnętrznego. Warto też rozruszać swoje ciało, bo wcześniejsze chłodne dni na pewno nie zachęcały do aktywności fizycznej. Jednak wprowadzaj ją stopniowo, zależnie od wydolności organizmu, bo nadmierny wysiłek może zaszkodzić.
Wyśpij się, bo dobry sen najlepiej regeneruje organizm, a niektóre zaburzenia snu szczególnie nasilają się podczas przesilenia wiosennego. W ciągu dnia chłoń każdy promień słońca, bo twój organizm pragnie tego po zimowych miesiącach.
Nie ubieraj się zbyt lekko, pomimo świecącego słońca. Dobrze jest suplementować witaminy. Obserwuj uważnie swój organizm. Jeśli w tym okresie będziesz się szybciej męczył, to zwolnij tempo życia. Badaj regularnie ciśnienie tętnicze krwi i sprawdź wczesną wiosną poziom cukru we krwi.
2015-03-20