Preparaty na menopauzę. Czy pomogą poradzić sobie z przekwitaniem?

Okres przekwitania to trudny czas dla każdej kobiety. Nie tylko pod względem emocjonalnym, ale i fizycznym. Uderzenia gorąca, wahania nastrojów, nadmierna potliwość czy suchość pochwy − to objawy, jakie daje menopauza. Leki, które przepisze Ci ginekolog, mogą działać ogólnie lub też łagodzić pojedyncze objawy. W jaki sposób preparaty mogą pomóc?

Test na menopauzę − czy masz te objawy?   


Jak sprawdzić, czy to już „ten czas”? Czy zdarzają Ci się uderzenia gorąca, które odczuwasz niezależnie od pogody i tego, jak jesteś ubrana? Masz wahania nastrojów niczym kobieta w ciąży? To najpopularniejsze objawy menopauzy. Do tego dochodzi jeszcze brak miesiączki, cierpnięcie skóry, bóle i zawroty głowy oraz nocne poty. Menopauza często związana jest także z suchością pochwy i obniżeniem libido. Dodatkowo kobiety w tym okresie są podatne na bezsenność i stany depresyjne.


Menopauza to powolne wygasanie pracy jajników. Klimakterium możesz spodziewać się około 50. roku życia. Przed ostatnią w życiu miesiączką może jednak nastąpić tzw. okres przedmenopauzalny, w którym możesz już odczuwać pierwsze objawy menopauzy.


Jeżeli chcesz wiedzieć, czy stężenie hormonów w Twoim organizmie wskazuje już na menopauzę, możesz zrobić w domu prosty test na menopauzę, który kupisz w aptece. Test ten sprawdza, czy zwiększyło się u Ciebie stężenie hormonu FSH, jak dzieje się to w czasie menopauzy. Najlepiej jednak potwierdzić diagnozę u lekarza ginekologa.


Jak pomagają leki i preparaty na menopauzę?


Czy istnieją leki na menopauzę? W niektórych przypadkach ginekolog może zalecić Ci tzw. zastępczą terapię hormonalną. Polega ona na tym, że przyjmujesz leki, które przede wszystkim uzupełniają poziom estrogenów. Hormony podtrzymują pracę jajników i łagodzą objawy menopauzy, m.in. uderzenia gorąca. Leki bez recepty oraz te przepisane przez lekarza występują często jako tabletki na menopauzę. W aptece znajdziesz też przykładowo plastry na menopauzę, które nakleja się w odpowiednim miejscu na ciele.


Możesz także złagodzić objawy przekwitania, stosując preparaty na menopauzę, na przykład specjalne suplementy diety na menopauzę. Objawy przekwitania mogą zmniejszać także fitoestrogeny. To naturalne substancje, które działają na organizm kobiety w sposób ogólny. Podobnie jak leki i inne środki powinny być jednak stosowane z rozwagą, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że preparaty na menopauzę z fitoestrogenami nie powinny być stosowane przez kobiety, które chorują lub chorowały na raka piersi lub raka szyjki macicy.


W jaki jeszcze sposób możesz sobie pomóc? Na przykład sięgnąć po środki na menopauzę, które łagodzą pojedyncze objawy. Na przykład na suchość pochwy możesz stosować intymne żele nawilżające lub inne, polecone przez specjalistę, preparaty.


Naturalne sposoby na menopauzę


Menopauza to nie choroba i nie można jej wyleczyć. Choć to trudne, trzeba nauczyć się z nią żyć. Bardzo pomocna przy objawach menopauzy jest zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.


Kluczowe jest też mentalne uporanie się z trudnym okresem przekwitania. Bardzo ważne jest tu wsparcie najbliższych i zrozumienie partnera. Jeżeli czujesz taką potrzebę, nie bój się skorzystać z pomocy psychologa. Terapeuta może pomóc Ci przejść przez ten trudny okres.


Menopauza to naturalny etap życia, w który wejdzie kiedyś każda kobieta. Jeżeli jednak efekty uboczne menopauzy są dla Ciebie szczególnie trudne do zniesienia, skorzystaj z pomocy lekarza ginekologa i zapytaj go o odpowiednie leki lub suplementy na menopauzę.

 

 

 

2018-09-13