Pomarańcza zdrowym i smacznym owocem cytrusowym
Kiedyś stanowiła towar luksusowy w Polsce, a obecnie jest jednym z najpowszechniejszych owoców, dostępnych przez cały rok w naszym kraju. Pomarańczę wyróżniają kolor, smak oraz spore zasoby witaminy C. Co jeszcze warto wiedzieć o tym smacznym, słonecznym cytrusie?
Powszechnie znana pomarańcza jest tylko zwyczajową nazwą, którą okrzyknięto pewne popularne gatunki roślin będących rodzajem cytrusów. Nic w tym dziwnego, owoc pomarańczy charakteryzuje przecież niezwykle pomarańczowa skórka i pomarańczowy lub żółty, włóknistym miąższ będący dla wielu osób smakołykiem.
Ojczyzną owoców pomarańczy są Chiny i pozostała część wschodniej Azji, jednak obecnie uprawia się je powszechnie w klimatach tropikalnych i subtropikalnych, a przodują w jej owocowych zbiorach Chiny, USA oraz Brazylia.
Pomarańcza jest jadalna, jej smak jest na ogół słodko-kwaśny. Spożywa się je najczęściej na surowo, często też wyciska się z owoców sok. Czasami pomarańcze wykorzystuje się na przetwory lub stanowią dodatek do różnych pieczonych lub gotowanych dań. Skórka służy do stworzenia olejku eterycznego.
Owoc pomarańczy zawiera więcej witaminy C, niż potrzebuje jej w ciągu całej doby ludzki organizm. Witamina C stanowi skuteczną barierę przed negatywnym wpływem wolnych rodników, działa na organizm przeciwzapalne, przeciwdziała przeziębieniom i odgrywa bardzo istotną rolę w licznych przemianach metabolicznych.
Jest także skarbnicą zdrowia zawierającą beta-karoten, błonnik, witaminy A, B, B12 oraz mieszaninę flawonoidów znaną jako witamina P. Pomarańcza zawiera foliany, czyli kilka związków chemicznych, w tym również kwas foliowy, znany też jako witamina B9.
W składzie pomarańczy znajdziemy spore ilości związków potasu, przy jednocześnie marginalnym występowaniu sodu. Dzięki temu te niezwykłe owoce redukują prawdopodobieństwo pojawienia się nadciśnienia tętniczego oraz udaru mózgu. Wspomaga bez wątpienia procesy przemiany materii i zapobiega chorobom układu krążenia. Pomarańcze zapobiegają również powstawaniu kamieni nerkowych. Olejek pozyskany z pomarańczy posiada właściwości uspokajające i antydepresyjne.
W związku z niskim indeksem glikemicznym, pomarańcza po spożyciu nie podnosi w krwi gwałtownie poziomu glukozy. W ten sposób pomarańcza nie stymuluje nagłego wzrostu insuliny w organizmie.
Coraz bardziej popularna odmiana czerwonych pomarańczy zawiera antocyjany, czyli glikozydy - organiczne związki z klasy flawonoidów nadającą owocom charakterystyczną czerwoną barwę.
Ich zaletą jest stosunkowo długi okres przechowywania, który jednak zależy od odmiany, rozmiarów i dojrzałości owoców oraz warunków w jakich znajdowała się pomarańcza przed jej pozyskaniem i użytkowaniem. Pomarańcze mogą być transportowane i magazynowane w hurcie przez czas do dwunastu tygodni po zbiorach. Przetrzymywane powinny jednak wtedy być w chłodzonych komorach atmosferycznych. W punktach sprzedaży, owoce te należy składować na półkach. Pomarańcze przechowywane w domach i mieszkaniach mają trwałość do spożycia mniej więcej miesiąca.
2018-07-27