Podrażnione gardło u dziecka – co podrażnia gardło i jak zwalczać objawy?
Pojawiające się u dziecka podrażnienie gardła, zwykle odbija się na życiu wszystkich domowników. Ta dolegliwość jest przykra także dla dorosłych, trudno więc dziwić się, że najmłodsi stają się wtedy rozdrażnieni, niespokojni, częściej płaczą… Jak pomóc dziecku, które uskarża się na wspomniane dolegliwości?
Jakie czynniki podrażniają dziecięce gardło?
Bardzo często podrażnienie gardła u dziecka to skutek zakażenia górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to zakażenie wirusowe, chociaż w niektórych przypadkach ma także charakter bakteryjny. Dzieci są szczególnie narażone na różne choroby, mając kontakt z dużą grupą rówieśników w szkole lub przedszkolu. Nieprzyjemne drapanie w gardle nie zawsze jednak musi zapowiadać zbliżające się przeziębienie. Podrażnione gardło może być efektem wysuszenia śluzówki – w przypadku gdy, w gardle zabrakło naturalnie występującego, nawilżającego śluzu.
Wśród przyczyn można wówczas wymienić zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, dym, smog czy źle serwisowaną klimatyzacją w miejscu, gdzie przebywa dziecko. Przyczyna może mieć także podłoże alergiczne. W wyjątkowych sytuacjach podrażnienie gardła może być też spowodowane poparzeniem (np. wskutek wypicia zbyt gorącego napoju) lub uszkodzeniem mechanicznym (przełknięcie niewystarczająco dobrze rozdrobnionego i nawilżonego śliną pokarmu). Nie można także nie wymienić czynnika bardziej prozaicznego (co wcale nie oznacza, że występuje on rzadziej), jakim jest nadwyrężenie gardła podczas krzyku czy płaczu.
Jak objawia się podrażnione gardło u dziecka?
Zwykle objawem podrażnienia jest nieprzyjemne drapanie lub swędzenie w gardle. Może pojawić się również chrypka, dająca się zauważyć w zmianie barwy głosu dziecka. Podrażnione gardło trudniej jest rozpoznać u najmłodszych dzieci, które są jeszcze zbyt małe, by poskarżyć się na odczuwane dolegliwości. W tym przypadku najlepiej sprawdza się obserwacja dziecka i wychwytywanie sygnałów takich jak rozdrażnienie, płaczliwość i niechęć do przyjmowania posiłków. Pomocne może być również sprawdzenie w dobrym świetle, czy gardło malucha nie jest zaczerwienione.
Najlepsze sposoby na podrażnione gardło u dzieci
Walkę z podrażnieniem gardła dobrze jest rozpocząć jak najwcześniej, zanim dolegliwości się nasilą. Polecane są delikatne, bezpieczne, ale jednocześnie skuteczne sposoby, takie jak:
• Odpowiednie nawodnienie – aby nawilżać błonę śluzową gardła, należy podawać dziecku duże ilości płynów. W przypadku niemowlaków będzie to mleko, u starszych dzieci dobrze sprawdzi się woda lub herbatki ziołowe. Ważne, aby napoje miały letnią temperaturę, bo podrażnione gardło jest bardziej niż zwykle wrażliwe na gorąco i zimno.
• Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu – zbyt suche powietrze również może powodować podrażnione gardło u dziecka. Problem jest powszechny zwłaszcza w sezonie grzewczym. Najprostsza wersja domowego nawilżacza to mokry ręcznik lub pojemnik z wodą na kaloryferze, choć warto zastanowić się też nad nawilżaczem elektronicznym.
• Łagodne pastylki do ssania – tabletki do ssania nawilżają śluzówkę gardła oraz łagodzą podrażnienia. Fiorda Junior (więcej informacji tu: http://fiorda.pl/fiorda-junior/) to świetny przykład idealnego preparatu dla dzieci od 4 roku życia – jego naturalne składniki, m.in. wyciąg z porostu oraz lipy, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie podrażnionej błony śluzowej gardła i krtani.
• Przygotowywanie łagodnych, półpłynnych potraw – niechęć do jedzenia to często jedna z pierwszych oznak kłopotów z gardłem. Warto więc na ten czas przerzucić się na gotowanie potraw półpłynnych i mniej niż zwykle przyprawionych. Zbyt ostre lub kwaśne potrawy mogą dodatkowo podrażniać gardło.
• Inhalacje – można wykonywać je, korzystając z soli fizjologicznej lub specjalnych preparatów do inhalacji dla dzieci. Do inhalacji z użyciem pierwszej wspomnianej substancji bardzo pomocny jest nebulizator.
Choć przyczyny i objawy podrażnionego gardła mogą być różne, niezależnie od tego, skąd wzięła się dolegliwość, w większości sytuacji ulgę przyniesie nawilżanie śluzówki.
Domowe sposoby na ból gardła, jeśli korzystamy z nich właściwie, są naprawdę skuteczne. Potrafią szybko i skutecznie zwalczyć uciążliwe dolegliwości i przywrócić uśmiech na twarzy dziecka. Zawsze jednak, kiedy drapanie w gardle i chrypka nie ustają, a wręcz nasilają się lub towarzyszy im wysoka gorączka należy wybrać się do specjalisty. Pomoże on znaleźć przyczynę dolegliwości i ustali skuteczny plan walki o zdrowie i dobre samopoczucie naszej pociechy.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
2020-05-13