Pocisz się czy cierpisz na nadpotliwość?

Pocenie się nie jest najprzyjemniejszą czynnością organizmu. Jednak czasami jest to zdrowy objaw schładzania się rozpalonego słońcem lub aktywnością ciała, a niekiedy pocenie jest wskazówką o pojawieniu się nieprzyjemnej choroby. Nie lekceważ nadpotliwości!

Pot wydzielany jest z gruczołów potowych przez pory w skórze na powierzchnię ciała Człowiek ma dwa typy gruczołów potowych, są to gruczoły ekrynowe oraz gruczoły apokrynowe.

 

Gruczoły ekrynowe rozsiane są na niemal całym ludzkim ciele, a najwięcej jest ich na skórze dłoni i stóp. Gruczołów ekrynowych nie ma tylko na skórze warg, wewnętrznej skórze napletka, żołędzi prącia, łechtaczki oraz brak ich na wargach sromowych mniejszych. Gruczoły ekrynowe produkują pot z soli i wody znajdujących się w organizmie.

 

Gruczoły apokrynowe zlokalizowane as pod pachami, w pachwinach oraz blisko narządów płciowych. Gruczoły apokrynowe produkują pot pod wpływem bodźców hormonalnych i bodźców emocjonalnych. Pot wyprodukowany w ten sposób zawiera charakterystyczne substancje aromatyczne. Jest to ów szczególny zapach, indywidualny dla każdego człowieka.

 

Gruczoły apokrynowe wydzielają też substancje oleiste, będące idealnym pokarmem drobnoustrojów. Bakterie, które spożywają pot wydzielają chemiczne związki. One odpowiadają za smród, który towarzyszy staremu potowi na ciele.

 

Pocenie się jest normalną funkcją organizmu. Każdy poci się w wysokiej temperaturze lub podczas aktywności fizycznej. To najczęstsze i zdrowe przykłady pocenia się ludzi. Człowiek poci się też pod wpływem stresu lub emocji.

 

Czasami ludzie pocą się w umiarkowanych temperaturach lub podczas odpoczynku. Świadczy to prawdopodobnie o nadpotliwości danej osoby. Ludzie z nadpotliwością pocą się dużo częściej niż przeciętny człowiek, a ich gruczoły potowe są nadaktywne. Skłonność do nadmiernej potliwości może mieć podłoże genetyczne. Często też wina leży po stronie nieodpowiedniego stylu życia. Nieodpowiednia odzież lub przebywanie w zamkniętych, o małej ilości tlenu pomieszczeniach również może powodować nadpotliwość organizmu.

Przyczyną nadmiernego pocenia się bywa aktywność hormonów. Menopauza u kobiet przejawia się nadmiernym pocenie. Potliwość, która pojawia się u kobiet po porodzie na skutek zaburzenia równowagi hormonalnej jest też naturalnym objawem. Ciało kobiety pozbywa się w taki sposób nadmiaru płynów po ciąży.

Nadpotliwości sprzyjają duże oraz tłuste potrawy, na dodatek spożywane w późnych godzinach. Nadmierne pocenie współwystępuje z nadwagą i brakiem aktywności fizycznej. Nadpotliwość może być przyczyną choroby.

Przyczyną nadpotliwości może być podwyższony poziom cukru we krwi. Zbyt duża potliwość może czasami być objawem cukrzycy. Nadmierny pot wydzielany jest w połączeniu ze wzmożonym pragnieniem, dość częstym oddawaniem moczu i uczuciem zmęczenia.

Nadmierne pocenie może też wskazywać na choroby serca i układu krążenia. Pojawia się wtedy na ogół z problemami oddychania i szybkim przemęczeniu organizmu.

Jeśli podejrzewasz u siebie nadmierne pocenie się, to udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Ważne jest też sprawdzenie poziomu glukozy we krwi. Ze względu na to, że nadmierne pocenie się może też być spowodowane złą kondycję serca, to warto złożyć wizytę kardiologowi i wykonać zalecone przez niego badania układu krążenia i serca.
 

 

 

2015-12-19