Pochwa kobiety jej wewnętrznym narządem rodnym
Poród dziecka jest dla kobiecych narządów rodnych ogromnym wyzwaniem. Na szczęście, pochwa - odpowiedzialna za przyjście noworodka na świat - potrafi sama powrócić do pierwotnego kształtu. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym żeńskim organie wewnętrznym?
Kobiecy układ płciowy jest niezwykle zaawansowanym systemem, potrafiącym sprostać wielu ważnym zadaniom. Układ płciowy jest odpowiedzialny za wytwarzanie kobiecych hormonów, powstawanie komórek jajowych i służy do prawidłowego rozwoju płodu oraz umożliwia poród. Ważnym elementem tego systemu jest pochwa.
Pochwa umożliwia wnikanie nasienia do organizmu, kiedy to otacza prącie podczas stosunku seksualnego. Pozwala na odpływ krwi menstruacyjnej z ciała kobiety. Pochwa jest też drogą, przy pomocy której dziecko dostaje się na świat. Obok macicy, jajowodu i jajników jest to wewnętrzny narząd płciowy u kobiet.
Pochwa każdej kobiety jest identycznie zbudowana. Zgromadzone w pochwie włókna elastyczne oraz włókna sprężyste umożliwiają jej niesamowitą rozciągliwość, a następnie kurczliwość. Błona zewnętrzna pochwy nie jest gładka. Tworząca ją tkanka ma wiotką postać w pobliżu macicy, ale obserwując ją w kierunku przedsionka można przekonać się, że jest coraz bardziej zbita. Błona mięśniowa pochwy powstaje z mięśni gładkich przetykanych tkanką łączną i biegnącymi podłużnie. W części środkowej pochwa ma od 2 cm do 3 cm szerokości.
Pochwa jest również specyficznym środowiskiem, pełnym najróżniejszych gatunków mikroorganizmów. Równowaga wewnętrzna w kobiecym ekosystemie jest zachowana właśnie wtedy, kiedy jej pochwę zamieszkuje wystarczająca masa bakterii wpływających pozytywnie na zdrowie.
Pochwa kobiety przechodzi bardzo trudny sprawdzian podczas porodu. Podczas ciąży struktura włókien elastycznych i sprężystych mocno się rozluźnia. Dlatego podczas porodu możliwe jest nadmierne rozciągnięcie się pochwy. Rozciągnięta w czasie porodu pochwa potrzebuje czasu, żeby powrócić do dawnych rozmiarów. Z reguły trwa to około sześciu tygodni. Przyjście na świat dziecka to moment, który prezentuje możliwości pochwy. Pierwsze tygodnie po porodzie mogą nie zawsze być dla kobiety i jej okolic intymnych komfortowe podczas współżycia seksualnego.
Indywidualne czynniki ryzyka sprawiają, że po porodzie powstają zmiany w okolicach intymnych kobiety. Ryzyko zmian w obrębie pochwy ma miejsce wówczas, gdy przedłużona zostanie druga faza porodu oraz jeśli poród jest zabiegowy. Znaczenie ma również rozmiar noworodka, bo płód o większej, niż standardowa wadze może pozostawić mikrourazy tkanek miękkich krocza, naddarcia mięśni, czy urazy tkanki łącznej dna miednicy.
Okres rekonwalescencji okolic intymnych może czasami się wydłużać, co wiąże się również z dyskomfortem odczuwanym przez kobietę. Zmiany wywołane podczas porodu w pochwie i macicy mogą czasami wpływać też negatywnie na jej życie seksualne, więc warto zadbać o prawidłową - zgodnie z zaleceniami specjalistów - regenerację tego organu. Problemem poporodowym może być nietrzymanie moczu w przyszłości. Tylko w skrajnych przypadkach może dojść do wypadania narządu rodnego. Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, kobieta powinna jeszcze w czasie ciąży stosować się do wskazań osoby prowadzącej ciążę i dbać bezwzględnie o higienę intymną zarówno przed, jak i po porodzie.
2016-09-20