Pocą się wszyscy. Nie ignoruj jednak nocnego pocenia
Pocenie się organizmu służy regulacji ciepłoty ciała. Większa produkcja potu następuje podczas upałów lub picia gorącej herbaty, czy kawy. Chociaż pocenie jest naturalną reakcją, to jednak nocne pocenie może sygnalizować chorobę.
Będziemy się pocić, gdyż jest to jeden ze sposobów ochładzania ciała i ułatwia utrzymania go w odpowiedniej temperaturze. Mamy na skórze niemal 2 600 000 gruczołów potowych, rozmieszczonych niemal wszędzie. Pot składa się głównie z wody i soli.
Mężczyźni się pocą i kobiety się pocą. Czasami może się wydawać, że pocimy się dużo więcej. Kobiety odczuwają ten problem intensywniej podczas miesiączki, ciąży oraz klimakterium. Jednak przyczyn zwiększonej produkcji potu może być mnóstwo.
Wzmożona produkcja potu ma miejsce latem, nasila się też po wypiciu gorącego napoju. Pocimy się w różnych sytuacjach. Podczas aktywności fizycznej jak ćwiczenia, bieganie czy taniec. Spożyty alkohol również rozszerza naczynia krwionośne co skutkuje produkcją potu. Pocenie się dłoni może być fizjologiczną reakcją organizmu na sytuację stresową.
Nocne pocenie polega na tym, ze budzimy się mokrzy nad ranem, a czasami wybudzamy w nocy cali zlani potem. Jeśli takie zdarzenie ma miejsce raz na kilkanaście miesięcy, to możemy je kompletnie zignorować. Niebezpiecznym sygnałem może być coraz częstsze pocenie się w nocy.
Nocne poty mają różne przyczyny. Oczywiście, musimy najpierw wyeliminować wszystkie czynniki zewnętrzne, jak wysoka temperatura w sypialni, jej złe wietrzenie lub spożywanie przed snem alkoholu, czy ciężkostrawnego jedzenia.
Przyczyną nocnych potów może być stosowanie szerokiej gamy leków. Nie tylko przeciwgorączkowych i napotnych, bo również wszystkich rodzajów leków antydepresyjnych, a nawet leków sterydowych.
Jeśli jednak nie stosujemy farmakoterapii i nie możemy sobie zarzucić niepoprawnego stylu życia i spania, to skonsultujmy się z lekarzem. Nocne pocenie może świadczyć o jakimś schorzeniu, na które cierpimy. Od niegroźnego stanu zapalnego w organizmie, czy przeziębienia aż do poważniejszych chorób.
Zdarza się, że nocne poty to objaw sarkoidozy, która jest chorobowym gromadzeniem się komórek układu odpornościowego w formie ziarniny w płucach oraz innych narządach.
Niestety, nocne pocenie może być też spowodowane przez nadczynność tarczycy lub rozwijającą się chorobę nowotworową.
Nocne pocenie się może świadczyć o nieprzyjemnych drobnoustrojach w naszym organizmie. Bardzo często spowodowane jest przez infekcje bakteryjne i infekcje wirusowe. Dlatego jest częstym objawem przeziębienia, czy grypy.
Skala możliwych przyczyn nocnego pocenia jest szeroka. Dobrze jest więc skonsultować swój problem z lekarzem rodzinnym.
Jak wygląda produkcja potu w organizmie?
Posiadamy dwa typy gruczołów potowych, czyli gruczoły ekrynowe oraz gruczoły apokrynowe. Gruczoły ekrynowe rozsiane są na niemal całym ludzkim ciele i tworzą pot z soli oraz wody.
Gruczoły apokrynowe mamy przede wszystkim pod pachami, w pachwinach oraz blisko narządów płciowych. Zlokalizowane są też w pobliżu brodawek sutkowych i powiek.
Gruczoły apokrynowe produkują pot pod wpływem bodźców hormonalnych i bodźców emocjonalnych. To właśnie ten pot zawiera charakterystyczne substancje aromatyczne, które są indywidualnym zapachem charakteryzującym daną osobę.
Gruczoły apokrynowe oprócz wody, soli i substancji aromatycznych wydzielają ponadto substancje oleiste stanowiące pokarm drobnoustrojów. Bakterie, które spożywają pot wydzielają chemiczne związki. One odpowiadają za smród, który towarzyszy staremu potowi na ciele. Jeśli bakterie znajdują się długo na ciele, to ich nieprzyjemna woń jest silniejsza. Jednak wystarcza woda z mydłem do wyeliminowania problemu.
2015-08-30