Pamiętaj, mały kleszcz może spowodować duży problem

Borelioza w ostatnich latach stała się popularnym tematem wielu kampanii edukacyjnych mających uświadomić społeczeństwo, z jak wielkim problemem mamy do czynienia. Każdego roku w całej Polsce odnotowuje się coraz większą ilość chorych. Statystyki pokazują, że mimo rosnącej wiedzy o tej podstępnej chorobie nie potrafimy zapobiegać rozwojowi schorzenia.

W 2016 roku padł w Polsce rekord zachorowań - wśród wszystkich przebadanych osób - ponad 21 tysięcy miało boreliozę. Są to niepełne dane, ponieważ wielu ludzi nigdy się nie badało.

 

Ukąszenie kleszcza i wczesne objawy boreliozy łatwo można przegapić. Test na boreliozę wykonywany z krwi daje szanse na wykrycie wczesnej fazy infekcji.

 

Choroba o ciężkich konsekwencjach dla zdrowie nie jest medialnym straszakiem, ale prawdziwym problemem naszego społeczeństwa. Słyszymy coraz więcej historii osób, które mają za sobą długa walkę o zdrowie. Liczne apele lekarzy oraz chorych mają jeden wydźwięk i wspólne hasła - nie bagatelizuj ukąszenia kleszcza, zbadaj się, nie jesteś pewny - wykonaj test na boreliozę, zapytaj lekarza!  

Kleszcze żyją po sąsiedzku!

Cała Polska jest rejonem endemicznym dla kleszczy! Oznacza to, że nie ma obszarów wolnych od tych pajęczaków, które są głównymi nosicielami boreliozy.

 

Kiedyś mówiło się o epidemii boreliozy tylko wśród pracowników leśnictwa. Teraz już wiemy, że kleszcze sąsiadują z nami na każdym kroku. Występują nie tylko w lasach oraz na łąkach, ale są również obecne w miejscach naszego codziennego przebywania - w parkach miejskich, ogrodach czy działkach. 

 

Z przeprowadzonych badań wynika, że około 30% wszystkich kleszczy - czyli średnio co trzeci z nich, jest nosicielem boreliozy i innych groźnych chorób odkleszczowych.

Nie zauważyłeś ukąszenia kleszcza, więc myślisz że zachorowanie na boreliozę Ci nie grozi? Nic bardziej mylnego!

Wiele osób nawet po rozpoznaniu choroby zaprzecza, że kiedykolwiek ukąsił je kleszcz. Dzieje się tak, ponieważ nie czujemy ukąszenia, które zazwyczaj jest bezbolesne. Również niewielkie rozmiary kleszcza, który w postaci nimfy ma wielkość główki od szpilki - nie sprzyja jego odnalezieniu. Do tego szybkość z jaką dochodzi do zarażenia  - wystarczy krótki czas żerowania kleszcza lub nieumiejętne wyjmowanie go z ciała, aby bakterie wniknęły do naszego organizmu.

 

Dodatkowo, należy zaznaczyć, że zgodnie ze stanem obecnej wiedzy - boreliozę mogą przenosić również niektóre gatunki much, komary, wszy i pchły.

Nie bagatelizuj boreliozy - choroba latami może rozwijać się w organizmie pod przykrywką innych groźnych schorzeń.

 

Wielu z tych, którzy zachorowali na boreliozę, zadaje sobie pytania: na ile wcześniej mogłem się zorientować, że dzieje się coś niedobrego? Co przegapiłem? Czy dało się wcześniej wykryć infekcję?  Niestety, borelioza jest nazywana wielkim imitatorem, ponieważ zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju naśladuje objawy wielu innych chorób. Wczesna faza zakażenia (tzw. wczesna borelioza) trwa najczęściej od 2-30 dni.

Chory może obserwować różne objawy, takie jak:

  • osłabienie
  • podwyższona temperatura ciała
  • gorączka
  • bóle głowy
  • bóle mięśni i stawów

Niestety, takie objawy nie są specyficzne i z łatwością mogą zostać pomylone z grypą, przeziębieniem czy ogólnym przemęczeniem organizmu.

W przewlekłej boreliozie zmiany spowodowane chorobą mogą obejmować już wiele różnych narządów. Borelioza może powodować

  • przewlekłe zapalenie stawów
  • zmiany zapalne skóry
  • poważne zmiany w układzie nerwowym
  • uszkodzenie mięśnia sercowego

Rozpoznanie boreliozy, zwłaszcza we wczesnej fazie nie jest więc łatwe, ale wykonując test na boreliozę masz dużo większą szanse uchronić się przed rozwojem choroby.

 

Przeszukując gąszcz internetowych informacji, najczęściej szukamy wiadomości na temat metod wczesnego wykrywania boreliozy, jej objawów i sposobu leczenia. Należy zatrzymać się przy diagnostyce - ponieważ to właśnie szybkie wykrycie infekcji pozwoli na skuteczną terapię i zapobiegnie rozwojowi infekcji. Internauci pytają: "gdzie kupić test na boreliozę", "czy kupię test na boreliozę w aptece". 

 

A więc, odpowiadamy! Tak, po test na boreliozę możesz udać się do apteki.

Test na boreliozę apteka

 

Od niedawna w aptekach dostępne są bardzo czułe testy diagnostyczne do wykrywania przeciwciał przeciwko Borrelia w klasie IgM, a tym samym przeznaczone są do diagnostyki wczesnej fazy infekcji. Test można wykonać już po dwóch tygodniach od ukąszenia kleszcza lub profilaktycznie po okresie letnim, kiedy jesteśmy najczęściej narażeni na ukąszenia.

 

Testy do szybkiej diagnostyki od lat wykorzystywane są jako badania przesiewowe w diagnostyce szpitalnej, placówkach podstawowej opieki zdrowotnej czy gabinetach lekarskich.

 

Testy na boreliozę są wiarygodne! 

 

Potwierdza to fakt, że testy są wykorzystywane od ponad 10 lat przez specjalistów (lekarze, szpitale, laboratoria) w wielu krajach na świecie. Raporty oceny pokazują, że wczesne przeciwciała (IgM) przeciw bakterii Borrelia są wykrywane w próbkach pacjentów w ponad 93% przypadków.

 

Obecnie szybkie testy diagnostyczne zyskują coraz większą przewagę nad innymi metodami diagnostycznymi, takimi jak tradycyjne testy laboratoryjne, przede wszystkim ze względu na krótki czas w jakim uzyskujemy wynik, czy też prostotę wykonania, nie wymagającą dodatkowego sprzętu i odczynników, a w wielu przypadkach także niższy koszt pojedynczego badania.

 

Jeżeli ukąsił Cię kleszcz, odczuwasz objawy lub badasz się profilaktycznie - zrób test na boreliozę. Każdy wynik pozytywny musi zostać zgłoszony, ponieważ  decyzja o rozpoznaniu i leczeniu boreliozy zawsze powinna być podejmowana wyłącznie przez lekarza.

 

 

2017-06-06