Owoc mango dla zdrowia
Zalicza się je do najsmaczniejszych oraz najzdrowszych owoców świata. W różnej postaci owoce mango możemy znaleźć na półkach sklepowych. Dlaczego warto spożywać owoce indyjskiego mangusodrzewa?
Mango uprawia się w Azji od kilku tysięcy lat. Mango jest najważniejszym owocem uprawianym w Indiach, bo stanowi niemal połowę owocowych upraw w tym kraju. Nazywane jest tam owocem bogów, owocem młodości lub owocem tęczą.
Obecna literatura sadownicza opisuje niemal tysiąc odmian indyjskiego mango. Owoc mango pochodzi z ciągle zielonego, długowiecznego drzewa, które osiąga czasami trzydzieści metrów wysokości. Pojedyncze owoce mango ważą czasami ponad kilogram.
Owoc indyjskiego mango najczęściej jest cylindryczny, przy tym wydłużony i spłaszczony. Owoce zrywa się z drzewa, kiedy cienka i gładka zielona skórka zaczyna się rozjaśniać. Niedojrzałe i jeszcze twarde owoce mango dojrzewają w czasie transportu.
Owoce mango są bogatym źródłem wielu niezbędnych dla ludzkiego zdrowia witamin. Znajdziemy w owocu mango witaminę C, witaminy z grupy B oraz witaminy A i E.
Mango jest źródłem składników mineralnych o właściwościach przeciwutleniających, dzięki czemu zapobiega procesowi starzenia się organizmu. Ponadto owoc mango zawiera w swoim składzie przyswajalną przez ludzki organizm miedź, potas oraz magnez. Znajdujące się w owocach enzymy są pomocne w trawieniu białek.
Badania laboratoryjne dowodzą, że owoce mango spowalniają wzrost komórek nowotworowych, w tym nowotwór piersi oraz okrężnicy. Mango posiada w swoim składzie związki aktywne biologicznie, które łagodzą stany zapalne organizmu.
Owoc mango jest również źródłem błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym zawiera beta-glukany oraz pektyny, które optymalnie wpływają na metabolizm cholesterolu wiążąc kwasy żółciowe. Błonnik pokarmowy powoduje lepkość w jelicie, która zmniejsza resorpcję zwrotną kwasów żółciowych i ułatwia ich wydalanie.
Mango ma różne zastosowania w kuchni indyjskiej. Delikatny kremowy miąższ bywa sam spożywany. Służy też do wyrobu przetworów. Suszony owoc mango jest świetnym dodatkiem do sosów.
Pocięty owoc mango można użyć do sałatek owocowych, lodów, czy różnorodnych potraw. Doskonale komponuje się z przyprawami korzennymi i owocem limonki. W Ameryce Południowej mango przyprawiane bywa zaś chili.
W Indiach znajduje się zastosowanie dla pestek, z których produkuje się masło i młodych liści mango stanowiących składnik sałatek.
Owoce mango mają też medyczne zastosowanie w niektórych kulturach. Przetarty, surowy owoc ma właściwości chłodzące. W gorące, słoneczne dni okład z pulpy owoców mango stosowany bywa na przegrzanym ciele.
Mango ma niezwykłe właściwości nawilżające i regeneracyjne, dzięki czemu znalazło zastosowanie we współczesnej kosmetologii. Wyciśnięty z owoców olejek często jest składnikiem kremów i balsamów do ciała oraz szamponów i odżywek do włosów.
2015-02-11