Ogród Chiński w świetle lampionów
Światło latarni zawieszonej wysoko lub unoszonej na wietrze zafascynowało cały świat. Chińczycy przypisują pomysł lampionu unoszonego wiatrem Zhuge Liangowi zwanemu Kongmingiem, kanclerzowi i regentowi kraju Shu Han. Kiedy wojsko Kongminga zostało otoczone przez wroga wysłał on do swoich sprzymierzeńców lampion z prośbą o pomoc. Azjatyckie lampiony zdobią już wszystkie kontynenty, a od teraz również w Warszawie można wprowadzić się w dobry stan dzięki Ogrodowi Chińskiemu w Łazienkach Królewskich.
Azjatycka tradycja uczy nas, że unoszący się lampion porywa ku górze wszelkie troski i problemy, a jednocześnie jego spokojne światło przynosi szczęście i bogactwo. Czyli zawdzięczamy mu prawdziwie dobry stan! Lampiony możemy teraz podziwiać w warszawskim Ogrodzie Chińskim.
Chociaż Ogród Chiński w Łazienkach Królewskich może się nawet najstarszym Warszawiakom wydawać kompletną nowością, to jednak funkcjonował tam już przed wielu laty. W 1780 dawna droga wilanowska w Łazienkach Królewskich przekształcona została bowiem w stylizowaną Aleję Chińską.
Chinoiserie było eklektycznym stylem w sztuce, architekturze i wzornictwie europejskim w XVII i XVIII wieku. Chinoiserie nawiązywało do kultury chińskiej w taki sposób, w jaki chcieli się nią zachwycać europejczycy. Nic więc dziwnego, że wznoszono w ogrodach altany, pawilony oraz pagody, w których chińska kultura spotykała się z tęsknotą za mityczną Arkadią.
Podobnie było w Łazienkach Królewskich. Początkowe stylizacje chinoiserie ogrody królewskie zawdzięczały już Janowi II Sobieskiemu, jednak prawdziwy rozkwit chińskiego stylu nastąpił za rządów Stanisława II Augusta. Z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wybudowano na skrzyżowaniu z Promenadą pełen wdzięku most chiński. Pozostałości po nim odkryli archeolodzy przed kilkoma laty. Właśnie w pobliżu tego odkrycia zlokalizowano współczesny Ogród Chiński, którego otwarcie nastąpiło 2 sierpnia 2014.
Otwarcie Ogrodu Chińskiego połączone zostało z Festiwalem Lampionów. W czasie jego trwania Aleja Chińska w ogrodach Łazienek Królewskich będzie przyozdobiona tradycyjnymi, azjatyckimi lampionami.
Festiwal Lampionów, czy też Święto Latarni obchodzone jest kilkanaście dni po chińskim Nowym Roku.
2014-08-03