Niezwykły aloes
Aloes znany był jako cudowny środek już od wielu lat. Liczne badania przeprowadzone na tej roślinie w ostatnich latach tylko uwiarygodniły jej pozycję i dobroczynne znaczenie dla organizmu człowieka.
Współczesna medycyna polubiła aloes. Nic dziwnego, skoro posiada silne działanie przeczyszczające, a ponadto ma nieznaczne, ale istotne dla organizmu właściwości bakteriobójcze.
Najbardziej prozdrowotne i zaskakujące jest działanie soku z aloesu, a najważniejsze jest działanie polegające na stymulacji ludzkiego systemu immunologicznego. Cudowne właściwości aloesu powodują, że organizm staje się silniejszy i sprawniejszy w walce ze schorzeniami.
Sok z aloesu może być stosowany bezpośrednio na rany skóry u osób dorosłych, bo wyraźnie przyspiesza proces gojenia. Zwolennicy soku zawartego w liściu stosują go z powodzeniem zarówno na oparzenia, nieznanego pochodzenia zmiany skórne, jak też na ukąszenia owadów oraz odmrożenia. Ponadto jest pomocny w leczeniu trądziku.
Nie należy jednak go stosować na skórze dzieci, gdyż wywołuje na ich delikatniejszej skórze poparzenia lub owrzodzenia.
Sok z aloesu okazuje się bardzo dobrym pokarmem, bo przyspiesza absorpcję protein, łagodzi problemy żołądkowe i zgagę, a nawet oczyszcza organizm z toksyn. W medycynie coraz częściej znajduje zastosowanie jako wsparcie terapii podczas owrzodzenia żołądka oraz w leczeniu zespołu jelita drażliwego.
Sok z aloesu zawiera mukopolisacharydy, które skutecznie pobudzają działanie makrofagów, polegające na zwalczaniu infekcji oraz stymulują układ odpornościowy. Dlatego okazuje się wzmacniający dla organizmu, szczególnie detoksykacyjnie oraz po wyniszczającej organizm chorobie.
Szczegółowy skład aloesu jest uzależniony od miejsca pochodzenia rośliny i czasu jego zbioru. Dlatego aloes może posiadać liczne aminokwasy, przydatne ludzkiemu organizmowi. Posiada też kwasy tłuszczowe, w tym dwa ciekawe sterole roślinne. Są to: kampesterol, który działa przeciwzapalnie, blokując mediatory prozapalne oraz chroni stawy i kości, oraz beta-sitosterol, mający istotny udział w obniżaniu poziomu złego cholesterolu we krwi oraz ułatwiające regenerację tkanek.
Pozostałe kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w składzie aloesu, to kwas kaprylowy, kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas mirystynowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy oraz kwas stearynowy. Pełnią one różne ciekawe funkcje w organizmie człowieka i są między innymi pomocne w zmniejszaniu skutków alergii.
Aloes posiada w swoim składzie antyprostaglandyny, powstrzymujące procesy zapalne oraz działające przeciwbólowo. Dzięki temu aloes znalazł zastosowanie w farmaceutykach stosowanych przy leczeniu nerwobólu, reumatyzmu i gośćca.
2015-11-05