Niedobory magnezu
Bez magnezu nie istniałoby życie w takiej postaci, jaką obecnie znamy. I chociaż magnez jest niezwykle cennym pierwiastkiem, to większość z nas ma go na ogół w swoim organizmie zbyt mało. Niedobór magnezu jest niebezpieczny dla zdrowia, a efekty braku tego pierwiastka mogą być najróżniejsze, ale na ogół niebezpieczne dla zdrowia.
Magnez jest obecny we wszystkich tkankach oraz płynach ustrojowych organizmu człowieka, gdzie pełni istotne funkcje życiowe. Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, kostnego, trawiennego oraz układu krążenia. Jego obecność skutecznie powstrzymuje starzenie się organizmu.
Zjawisko niedoboru magnezu staje się doświadczeniem coraz większej liczby osób. Jest to spowodowane różnorodnymi czynnikami związanymi z rozwojem cywilizacji. Przede wszystkim, pojawiające się powszechnie niedoboru magnezu wynikają z jego zmniejszonej zawartości w wodzie pitnej i w spożywanych przez nas roślinach.
Tymczasem dla utrzymania dobrego stanu organizmu potrzebujemy każdego dnia spożyć około 300-400 mg magnezu. Zapotrzebowanie na magnez wzrasta dodatkowo podczas wysiłku fizycznego, psychicznego i stresu. Szczególnie stres przyczynia się do nadmiernego zużycia przez organizm istotnego dla zdrowia pierwiastka.
Wchłanianie magnezu może zostać też zaburzone. Spożywana w nadmiarze kawa, mocna herbata i alkohol przyspieszają jego ubytek w organizmie. Na niedobór magnezu wpływa także konsumowanie żywności przetworzonej. Zawarte w niej fosforany utrudniają przyswajanie magnezu przez organizm człowieka.
W trakcie gotowania potraw magnez jest wypłukiwany ze składników pożywienia przez gorącą wodę. Tak samo, jak wypłukiwane są witamina B oraz witamina C.
Produkty bogate w cukier również prowadzą do niedoboru magnezu. Metabolizowanie jednej cząsteczki glukozy wymaga spożytkowania energii ogromnej ilości 287 cząsteczek magnezu.
Magnez jest wydalany z organizmu wraz z moczem. Dlatego niedobory magnezu mogą mieć miejsce podczas przyjmowania leków moczopędnych. Ten życiodajny pierwiastek jest niezbędny w kamicach dróg moczowych i żółciowych, gdyż zapobiega powstawanie złogów.
Magnez uczestniczy we wszystkich reakcjach organizmu powiązanych z wytwarzaniem i zużywaniem energii. Bezustannie wspiera też prawidłową przemianę materii.
Magnez ma działanie uspokajające. Magnez zapobiega stanom depresyjnym, ma działanie uspokajające na nasz organizm. Magnez pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Ułatwia zapamiętywanie przez nas różnych rzeczy i poprawia nam zdolność koncentracji umysłu.
Magnez uczestniczy w syntezie DNA. Hamuje uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny, co jest zbawienne dla naszego układu nerwowego. Niedobór magnezu wywołuje problemy z sercem, a nawet niedokrwienie mięśnia sercowego. Prawidłowa obecność magnezu w organizmie minimalizuje ryzyko wystąpienia zawału.
Magnez ułatwia wchłanianie potasu. Skutecznie zabezpiecza komórki mięśnia sercowego i komórki nerwowe przed szkodliwym wpływem wolnych rodników oraz substancji toksycznych. Zapobiega to zmianom miażdżycowym w układzie krwionośnym. Ma pozytywny wpływ na nasze zęby oraz kości.
Początkowe objawy niedoboru magnezu są subtelne. Chorym dokuczają skurcze nóg, bóle stóp lub drżenie mięśni. Na zbyt małe ilości magnezu może wskazywać brak apetytu, nudności, wymioty, osłabienie oraz zmęczenie.
Nasilający się brak magnezu wywołuje bóle głowy, nóg i ucisk w klatce piersiowej, mrowienie, drętwienie oraz drgawki. U chorych mogą wystąpić zaburzenia osobowości, zakłócenia pracy serca i skurcze naczyń wieńcowych.
Niedobór magnezu może mieć fatalny wpływ na funkcjonowanie naszych narządów. Jest odpowiedzialny za więcej schorzeń niż niedobór jakiegokolwiek innego pierwiastka.
Dla utrzymania odpowiedniego poziomu magnezu w organizmie niezbędna jest prawidłowa, zdrowa dieta bogata w zawierające wiele składników mineralnych niskoprzetworzone pokarmy.
Spore ilości magnezu zawiera kakao, soja, kasze, mak oraz pieczywo pełnoziarniste. Znajdziemy go też w nasionach, orzechach, roślinach strączkowych i w szpinaku.
Osoby narażone na stres lub obawiające się niedoborów magnezu mogą go suplementować. Pamiętajmy jednak, że zróżnicowane i zbilansowane odżywianie się jest podstawowym warunkiem utrzymania dobrego zdrowia. Pojedyncze produkty mają relatywne znaczenie w kontekście całego naszego sposobu żywienia.
2015-06-14