Niebezpieczny wzrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową
Czy w 2018 poradzimy sobie w Polsce z nagłym przyrostem zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A? Co należy wiedzieć o chorobie zakaźnej zwanej żółtaczką pokarmową? Jak uniknąć zakażenia?
W Polsce nastąpił w ubiegłym roku rekordowy wzrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH stwierdza, że w 2017 mieliśmy w Polsce 2 900 zarejestrowanych przypadków zachorowań na żółtaczkę pokarmową. To tym bardziej zaskakujące, bo w ostatnich latach dochodziło w Polsce od kilku do kilkunastu zachorowań w skali jednego roku.
Najgorsza sytuacja ze względu na przyrost liczby chorych miała miejsce w Warszawie. Od stycznia do października zdiagnozowano tam ponad 500 przypadków zachorowań na żółtaczkę pokarmową, a w poprzednich latach rejestrowano zaledwie po kilka przypadków wystąpienia rocznie tej choroby<
Ponadto, nie tylko Polska, ale cała Europa odnotowuje coraz większą liczbę zachorowań – tak wynika z opublikowanego niedawno raportu Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A znane jest jako żółtaczka pokarmowa, a kiedyś innym, popularnym określeniem dla tego schorzenia była nazwa choroba brudnych rąk. Niestety, jest to to choroba zakaźna. Wirusowe zapalenie wątroby typu A początkowo rozwija się w układzie pokarmowymj, a następnie atakuje wątrobę osoby zakażonej. Wirus żółtaczki pokarmowej dostaje się do organizmu poprzez kontakt z osobą zakażoną lub po spożyciu zanieczyszczonej żywności.
Niedyspozycja organizmu podczas żółtaczki pokarmowej trwa od tygodnia do nawet 50 dni. Charakterystyczne objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A można zaobserwować w ciągu dwóch tygodni od momentu zakażenia.
Jakie są objawy żółtaczki pokarmowej?
- skóra i białka oczu chorego nabierają wyraźnie żółtego koloru
- mocz nabiera barwy herbacianej, wręcz ciemnobrązowej
- stolec jest rozjaśniony
- nieregularne nudności, często wymioty, bóle brzucha oraz podwyższona temperatura ciała
- utrata apetytu, niechęć do spożywania tłustych potraw, nikotyny, alkoholu
Jak unikać żółtaczki pokarmowej?
Żeby uchronić się przed zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu A najlepiej jest się przeciwko niemu zaszczepić. W mediach pojawiły się jednak informacje, że w Polsce brakuje szczepionek uodporniających nas od skutków i konsekwencji zachorowania na żółtaczkę pokarmową. W takiej sytuacji ważnym profilaktycznym zaleceniem jest utrzymanie higieny, poprzez dokładne i częste mycie rąk. Szczególnie w czasie przebywania w miejscach publicznych - można nosić przy sobie i stosować chusteczki antybakteryjne lub płyn antybakteryjny do rąk.
Jak należy leczyć żółtaczkę pokarmową?
Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A jest objawowe. Na ogół polega na spokojnym i monotonnym leżeniu, spożywaniu sporej ilości płynów. Podczas wirusowego zapalenia wątroby typu A należy zdecydowanie ograniczyć do minimum aktywność fizyczną oraz przyjmowanie leków. Wszystko to w trosce o wątrobę.
2018-01-23