Nie myl bezsenności z deprywacją snu
Przemęczony mózg odpoczywa tylko podczas snu. Ciało rozwija się, tworzy nowe mięśnie, zwalcza ogniska zapalne i przyswaja niezbędne białka i tłuszcze. Brak snu jest niebezpieczny dla organizmu, ale jego przyczyny mogą być różnorodne. Poznaj różnicę między bezsennością i deprywacją snu.
Bezsenność jest stanem, kiedy to pomimo naszych usilnych prób nie możemy zasnąć. Wydaje się, że posiadamy odpowiednie warunki do tego, żeby spać. Organizm odmawia jednak posłuszeństwa i nie ma najmniejszej ochoty wyłączyć się z trybu dziennego funkcjonowania, odciąć od otoczenia i zregenerować w trakcie zbawiennego snu.
Na bezsenność cierpi obecnie niemal jedna trzecia ludzkiej populacji. Dwa razy częściej odczuwają bezsenność kobiety. Bezsenność to jednak nie tylko trudności w zasypianiu. Zmniejszona ilość, czy też jakość snu ma również miejsce na skutek braku uczucia wyspania się pomimo tego, że spaliśmy dostatecznie długo, jeśli przeanalizujemy godziny trwania naszego snu. Osoby cierpiące na zaburzenie bezsenności mogą uskarżać się na częste oraz przedwczesne pobudki.
Deprywacja snu to brak snu. Jednak powstały wskutek deprywacji niedobór snu jest wywołany albo stylem życia, albo ingerencją innych osób, które skutecznie zakłócają nam sen. Deprywacja snu występuje wskutek pozbawiania się przez nas snu z powodów zawodowych, rodzinnych lub rozrywkowych.
Współczesna cywilizacja nagradza dynamiczne działanie, a nie spokojny, życiodajny sen. Człowiek więc często pozbawia się snu na własne życzenie. Tragiczne skutki zaniedbania roli snu opisuje przypadek Petera Trippa.
Długotrwałe powtarzanie czynności odmawiania sobie lub skracania snu wywołuje zaburzenia osobowości i schorzenia somatyczne. Przykrymi konsekwencjami niedoboru snu są zaburzenia funkcji poznawczych organizmu.
Deprywacji snu towarzyszy rozdrażnienie, pobudzenie przy jednoczesnym spadku sił witalnych. Niedobór snu jest przyczyną zaburzeń somatycznych organizmu. Może być odpowiedzialny za nadwagę, cukrzycę oraz za rozwój chorób nowotworowych.
Nie uda nam się wznieść ponad niezbędną naszemu organizmowi, fizjologiczną czynność snu. Zarówno bezsenność, jak i deprywacja snu to bardzo groźne zaburzenia snu, których wspólnym elementem jest brak snu. W obu przypadkach niezbędna może okazać się pomoc ze strony specjalisty medycznego. Spać i śnić powinniśmy codziennie, chcąc utrzymać dobry stan w ciągu dnia.
Czytaj więcej o zaburzeniach snu.
2015-02-14