Nerwica lękowa. Przyczyny, objawy oraz terapia schorzenia
Każdy zna poczucie lęku. Jednak czasami wyrywa on się spod kontroli i determinuje całe nasze funkcjonowanie. Na nerwicę lękową cierpi współcześnie coraz większa liczba osób. Jakie są objawy tego zaburzenia oraz na czym polega jego leczenie?
Nerwica lękowa to obecnie - według wielu specjalistów medycznych – najczęściej występująca choroba, która nie jest prawidłowo diagnozowana. Nerwica lękowa jest popularną postacią przewlekłej nerwicy i cierpi na nią obecnie nawet jedna na pięćdziesiąt osób. Zaburzenie to dotyczy ludzi bez względu na ich płeć i w bardzo różnym przedziale wiekowym.
Nerwica lękowa zdefiniowana została jako zespół objawów somatycznych oraz objawów fizycznych, które następują w momencie reakcji organizmu na pojawiający się nadmierny stres.
Objawy zaburzenia mogą być diametralnie różne i trudne do rozpoznania. To jednak przede wszystkim jest odczuwany silny strach, który pojawia się w kontekście dowolnych wydarzeń, rzeczy, czy odczuć. Współwystępuje też nieokreślony, jednak utrwalony lęk i poczucie zagrożenia. Osoby cierpiące na nerwicę lękową odczuwają spore trudności w codziennym, normalnym funkcjonowaniu. Pojawiają się przy pogłębiającym się zaburzeniu agresywne oraz impulsywne zachowania, które wyraźnie przekraczają określone normy społeczne.
Występujący przy tym zaburzeniu lęk może być nagły, napadowy pod postacią paniki, lub uogólniony, trwać dłuższy okres czasu, jak również zdarza się w formie fobii. Objawami somatycznymi bywa kołatanie serca, drżenie kończyn, uczucie gorąca, duszności, zaburzenia snu i bóle głowy. Często dochodzi do wyraźnych i zauważalnych objawów emocjonalnych, takich jak apatia, płaczliwość, nadwrażliwość, smutek, nieumiejętność odczuwania szczęścia i przyjemności, czy też utrata wiary w siebie.
Specjalistom nie jest łatwo określić precyzyjnie przyczynę występowania tego zaburzenia. W jego rozwoju ważną rolę mogą odgrywać zarówno czynniki biologiczne, czynniki psychologiczne, jak też czynniki środowiskowe. Wiemy też, że za pojawiający się lęk odpowiedzialne są zaburzenia powstałe w procesie wydzielania neuroprzekaźników - serotoniny oraz noradrenaliny. Jednak w rzeczywistości niemal każdy przypadek nerwicy lękowej mógł zostać wywołany w zupełnie inny sposób.
Przyczyną odczuwanych ataków paniki jest na pewno nadmiar stresu. Następujące reakcje organizmu wywołują zaburzenia emocjonalne i poznawcze, a nawet dysfunkcję niektórych wewnętrznych organów.
Osoby z pewnymi typami osobowości bywają znacznie częściej zagrożone wystąpieniem zaburzeń nerwicowych. Szczególnie rozwojowi zaburzenia sprzyjają takie typy osobowości, jak osobowość anankastyczna, osobowość lękliwa oraz osobowość histrioniczna.
Terapia nerwicy lękowej jest bardzo żmudnym, trudnym oraz czasochłonnym procesem. Jednak może przynieść doskonałe efekty i poprawę funkcjonowania oraz samopoczucia osoby chorej. Zaleca się najczęściej leczenie farmaceutyczne w połączeniu z psychoterapią. Często wystarczający może okazać się sam proces psychoterapeutyczny, pozwalający zrozumieć i nauczyć się choremu, jak ma prawidłowo reagować na bezwiednie odczuwane napady lęku.
Pamiętaj, jeśli odczuwany lęk nie ustaje, a wręcz utrudnia funkcjonowanie w szkole lub w pracy, to możesz potrzebować wsparcia ze strony specjalisty. Jeśli podejrzewasz u siebie nerwicę lękową, to skonsultuj się jak najszybciej ze swoim lekarzem rodzinnym albo z psychiatrą.
2019-02-08