Nerwica lękowa
Każdy z nas odczuwał w swoim życiu najróżniejsze rodzaje lęków. Osoby cierpiące na nerwicę lękową są bardzo często prawdziwymi niewolnikami bezustannie towarzyszącego im lęku. Co należy wiedzieć o nerwicy lękowej?
Nerwica lękowa jest często stosowanym określeniem dla zespołu zaburzeń lękowych. Nerwica lękowa jest dość popularną postacią nerwicy i nie jest czymś wstydliwym. Pojawia się zarówno u kobiet i mężczyzn, a ujawnia się w różnym wieku. W znacznej części przypadków nerwica lękowa wymaga specjalistycznego leczenia.
Charakterystycznym objawem nerwicy lękowej jest lęk przed nieznanym, lęk przed sytuacjami oraz przedmiotami. To zaburzenie, w którym podstawowym objawem jest lęk, który zjawia się w różnych momentach codziennej aktywności i z różnym natężeniem, wywołując na dodatek objawy somatyczne. Może to być lęk przed śmiercią lub lęk przed utratą kontroli nad własnym życiem lub jakąś jego częścią.
Nerwica lękowa to również niepokój, halucynacje, brak poczucia bezpieczeństwa, poczucie zagrożenia, problemy z koncentracją oraz niepewność o życie i zdrowie.
Nerwicy lękowej towarzyszy zdenerwowanie, roztargnienie, smutek, niepewność, nadmierne pocenie się, zawroty głowy, duszności, przyspieszone bicie serca, uczucie suchości w ustach, ucisk w gardle oraz bóle różnych części ciała, jak też zaburzenia seksualne i zaburzenia równowagi.
Zaburzenia lękowe są dość skomplikowaną przypadłością. Wymieszanie objawów nerwicy lękowej powoduje, że jej zdiagnozowanie możliwe jest po wykonaniu szeregu badań wykluczających inne schorzenia. Diagnozowanie somatyczne ułatwia odkryć zmiany, takie jak niedobory poszczególnych witamin, czy zaburzenia hormonalne. Zmiany somatyczne mogą powodować czasowe uspokojenie lub spotęgowanie objawów nerwicy lękowej.
Nerwicy lękowej nie powinno się jednak mylić z towarzyszącymi czasami doznaniami lękowymi czy zespołem lęku uogólnionego.
Rozwój nerwicy lękowej może być uzależniony czynnikami genetycznymi, środowiskowymi oraz psychicznymi. Często przyczyną nerwicy lękowej są zaburzenia w wydzielaniu neuroprzekaźników - noradrenaliny oraz serotoniny - prowadzą do silnych zmian emocjonalnych oraz zaburzeń.
Nerwica lękową należy leczyć. Wsparcie i pomoc osoby cierpiące na zaburzenia lękowe znajdą w poradni psychiatrycznej i psychologicznej. Istotnym elementem terapii jest leczenie farmaceutyczne, które pomaga opanować objawy nerwicy lękowej. Przyczyny nerwicy na ogół leczy psychoterapia, która jest procesem długotrwałym.
Pamiętajmy, że jest nerwica lękowa to powszechne zaburzenie, które można opanować poprzez pracę nad sobą oraz zmieniając tryb życia na bardziej sprzyjający zdrowiu.
2016-01-11