Na czym polega tomografia komputerowa?
Tomografia komputerowa jest zaawansowanym i drogim badaniem, które wykonywane jest wyłącznie wtedy, kiedy pacjentowi zleci je lekarz. Podczas badania wykorzystywane jest promieniowanie X. Na czym jednak dokładnie ten zabieg diagnostyczny polega i jak się należy do niego przygotować?
Co to jest tomografia?
Jest to nieinwazyjne, bezbolesne badanie diagnostyczne, które wykorzystuje promienie rentgenowskie. Obraz na ekranie uzyskiwany jest dzięki temu, że poszczególne tkanki oraz narządy człowieka różnią się gęstością i z tego powodu pochłaniają różną ilość promieniowania. Obraz uzyskiwany tą metodą jest na tyle czytelny dla lekarza, że jest on w stanie odróżnić poszczególne struktury.
Tomograf składa się ze stołu, na którym leży pacjent, a także gantry, czyli właściwego urządzenia. Urządzenie zawiera jedną bądź kilka lamp rentgenowskich, wiec zasada obrazowania jest identyczna, jak na zdjęciach RTG. Lampy te obracają się z dużą prędkością wokół pacjenta jednocześnie przesuwając się wzdłuż ciała tak, by objąć cały badany obszar. W trakcie tego ruchu wykonują wiele zdjęć w różnych płaszczyznach oraz pod zmiennym kątem. Dzięki temu tworzy się wiele przekroi i warstwowy obraz. Uzyskany obraz uwidacznia z dużą dokładnością tkanki organizmy oraz strukturę narządów. Kolejnym krokiem jest porównanie zdjęć wykonywane przez zaawansowany komputer. Porównanie i sumowanie zdjęć pozwala na stworzenie przekroju i precyzyjnego obrazy każdej warstwy osoby badanej.
Dzięki tomografii możliwe jest ocenienie struktur anatomicznych i ewentualnych ich nieprawidłowości w ciele całego człowieka. Najnowocześniejsze aparaty mają zdolność rozdzielczą dochodzącą do 1 mm. Przeprowadzenie całego badania możliwe jest dzięki konsoli tomografu. To ona przejmuje sterowanie nad maszyną, gdzie po wprowadzeniu informacji o badanym obszarze, przetwarzany jest tak, aby uzyskać możliwie najdokładniejsze obrazy. Zaawansowanie tomografu pozwala na badanie wnętrza jam i światłą narządów. Czasami, aby wynik był dokładniejszy, pacjentowi podaje się tak zwany kontrast do wypicia.
Więcej informacji na temat tomografii komputerowej znajdziesz na: https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/tomografia-komputerowa/
Jak przygotować się do badania?
Przede wszystkim pacjent powinien być na czczo. Pacjent, któremu badany będzie przewód pokarmowy musi zażyć środek cieniujący. Czasami konieczne jest zażycie środków hamujących perystaltykę jelit. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie ciała, czyli co najmniej dwa litry wody na dobę przez dwie doby przed badaniem.
Jeśli pacjent cierpi na klaustrofobię koniecznie trzeba to zgłosić lekarzowi. Urządzenie może powodować lęki ponieważ jest bardzo małe i ciasne. Czasem konieczne jest podanie środka uspokajającego bądź znieczulenie. Nie ma konieczności przeprowadzania wstępnych badań, jednak jeśli kiedyś była już przeprowadzania tomografia komputerowa należy mieć ze sobą wyniki. Tomografię przeprowadza się przy podejrzeniu m.in:
- Nowotworu mózgu
- Choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa
- Choroby kości, czaszki, zatok, jam nosa, gardła i krtani
- Wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego.
2019-01-10