Migrena z aurą. Sprawdź czy przez nią cierpisz

Z powodu migreny cierpi nawet co trzeci Polak. Aż 75% zdiagnozowanych pod tym kątem pacjentów stanowią kobiety. Klasycznym typem tej przewlekłej, neurologicznej choroby jest migrena z aurą. Okazuje się, że migrena to nie tylko silny ból głowy. Bardzo często towarzyszą mu również inne, bardzo uciążliwe objawy. Sprawdź, czy i Ty borykasz się z aurą migrenową. Dowiedz się, jak niwelować ból migrenowy.

Główne cechy migreny z aurą

 

Okazuje się, że nie tylko pulsujący ból głowy jest typowym objawem migreny. Bardzo często przed jego wystąpieniem pojawia się aura. Ta może być rozpoznana nawet na kilka dni przed wystąpieniem uporczywego bólu głowy. Co ciekawe, migrena z aurą występuje nawet u 25% wszystkich pacjentów, którzy borykają się z tą chorobą.

 

Aura trwa kilka minut bądź kilka godzin. Jej najbardziej charakterystyczne objawy mogą pojawiać się samodzielnie albo wszystkie jednocześnie. Wyjątkiem nie jest też stan, w którym objawy aury występują od razu wraz z silnym bólem głowy.

 

Objawy aury migrenowej

 

Symptomy, które są typowe dla migreny z aurą, określane są jako migrena oczna. Wszystko dlatego, że chory zauważa niepokojące objawy właśnie w zakresie zmysłu widzenia. Rozpoznane mogą być:

  • mroczki
  • widma fortyfikacji
  • światłowstręt
  • jasne plamy w polu widzenia, niedowidzenie
  • podwójne widzenie
  • widzenie nieostre
  • czasowa utrata wzroku

Tego rodzaju migrena oczna może trwać od 4 minut do nawet 60 minut. Podstawą jest więc jak najszybsze niwelowanie jej objawów. Wszystko po to, by nie dopuścić do rozwoju i tak silnego już dyskomfortu. Bagatelizowanie tych objawów może sprawić, że migrena z aurą przyczyni się do powstania nietypowych symptomów. Do takich zalicza się zaburzenia mowy, słuchu czy też motoryki ruchowej.

 

Niwelowanie migrenowego bólu głowy

 

Dobrą informacją jest to, że objawy aury migrenowej ustępują w miarę szybko i nie powodują trwałych powikłań. Problemy ze wzrokiem są tymczasowe i nie są czynnikiem, który miałby powodować jakiekolwiek ubytki neurologiczne. Nie oznacza to jednak, że migrena z aurą może być lekceważona. Aby odzyskać pełen komfort życia i wrócić do codziennej aktywności niezbędna jest szybka reakcja.

 

Doraźnym ratunkiem mogą być leki farmaceutyczne. W aptece dostępne są środki, których głównych składnikiem jest kwas tolfenamowy – niweluje on silny ból głowy i wszystkie objawy współtowarzyszące. Jednocześnie zaleca się stosowanie domowych sposobów walki z migreną. Naprzemienne zimne oraz ciepłe okłady, masaż ciała i przebywanie w zaciemnionym miejscu przyniosą szybką ulgę.

 

Zapobieganie nawrotom migreny

 

Co ciekawe, pacjenci, którzy uskarżają się na migrenę, mogą skutecznie zapobiegać jej występowaniu albo chociaż wydłużać czas nawrotów. Należy unikać czynników, jakie przyczyniają się do występowania tej poważnej choroby neurologicznej.

 

Podstawą jest dieta eliminująca kofeinę, azotan sodu, glutaminian sodu oraz fenyloetyloaminę, bo to właśnie te składniki mogą wywoływać migrenę. Trzeba prowadzić odpowiedni styl życia – aktywność fizyczna i unikanie stresu to podstawa. Ważny jest też odpoczynek, bo przemęczenie nie wpływa korzystnie. Warto również unikać bodźców, które mogą przyczynić się do wystąpienia migreny, takich jak głośne dźwięki czy silne zapachy.

 

 

2017-05-24