Lipa. Drzewo, które daje zdrowie
Nie tylko w lipcu powinniśmy pamiętać o zbawiennym wpływie lipy na zdrowie. Chociaż drzewo to powszechnie występuje w Polsce, to często zapominamy o jego niezwykłych, terapeutycznych właściwościach. Co więc warto wiedzieć o lipie?
Lipa jest charakterystycznym, długowiecznym drzewem liściastym zaliczanym do podrodziny lipowatych i składającym się niemal z trzydziestu gatunków tej rośliny. Lipy wzrastają swobodnie w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Osiągają do 40 m wysokości, a żyć mogą nawet do 800 lat. Najstarsza lipa rosnąca w Polsce ma już dobrze ponad 500 la!
Popularny w ludowej medycynie jest kwiatostan lipy. Nic dziwnego, bo zawiera on liczne prozdrowotne związki, takie jak sole mineralne, flawonoidy, fitosterole, rutynę, witaminę C, witaminę PP, kwasy organiczne, związki śluzowe oraz garbniki. Wywar z kwiatostanu lipy pomaga zwalczać przeziębienia, łagodzi kaszel i bóle gardła, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i dopływ żółci do dwunastnicy.
Wywar z kwiatostanu lipy jest skuteczny w terapii przeziębienia przede wszystkim dlatego, że działa silnie napotnie. Jednak jest też moczopędny, więc popijając wywar z lipy nie można zapomnieć o nawadnianiu się jednocześnie innymi, łatwo przyswajalnymi przez organizm płynami. W walce z przeziębieniem istotną rolę odgrywają także związki śluzowe, działając osłaniająco, powlekająco i zmiękczająco. Lipa wzmacnia odporność ludzkiego organizmu za sprawą wchodzącej w jej skład witaminy C, która również łagodzi nieprzyjemne objawy przeziębienia.
Napar z lipy od wieków traktowany był jako środek leczący skołatane nerwy. Rzeczywiście, działa on uspokajająco przy pobudliwości nerwowej oraz podczas stanu napięcia nerwowego. Skuteczna okazuje się kąpiel w lipowym naparze, bo nie tylko uspokaja i regeneruje, ale również jest skuteczną metodą ułatwiającą zasypianie.
Zbiór kwiatostanu trwa od końca czerwca. Istotne jest prowadzenie zbiorów kwiatostanu lipy w suche dni. Warto zbierać kwiatostan z drzew lipy rosnących z daleka od dróg uczęszczanych przez pojazdy mechaniczne, bo lipa ulega działaniu ciężkich metali, między innymi ołowiu. Zebrany kwiat należy wysuszyć w temperaturze, która nie jest wyższa niż 35 stopni Celsjusza.
Bardzo zdrowy i popularny jest miód lipowy. Wyciąg z lipowego kwiatostanu znalazł zastosowane w produktach kosmetycznych. Jest popularnym składnikiem odżywczych szamponów do włosów suchych i łamliwych.
Lipa została uznana za narodową roślinę przez Czechów, Słowaków, Chorwatów, Słoweńców oraz Serbów Łużyckich.
2018-02-22