Letnie upały niebezpieczne
Policjanci na warszawskim Bemowie byli zaskoczeni faktem, że w upalny dzień podczas ostatniego weekendu przechodzień wybił szybę w samochodzie na parkingu. Bo w ten sposób chciał ratować zamkniętego w pojeździe psa. To tym policjantom i innym nieukom dedykujemy kilka podstawowych informacji o tym, jak groźne bywają upały.
Po zimnych i chłodnych miesiącach nie doceniamy zagrożenia, jakim są upalne, letnie dni. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała dramatyczne informacje o tym, że kiedy temperatura powietrza przekracza 25°C, to ilość zgonów wzrasta o 30 %. Ludzki organizm nie reaguje najlepiej na upalne dni.
Letnie upały są niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby układu krążenia, takie jak wieńcówka, nadciśnienie, czy zakrzepica. Groźne następstwa niosą ze sobą dla osób z chorobami zakaźnymi, ze schorzeniami tarczycy oraz nowotworami. Wysokie temperatury mogą też być niebezpieczne dla osób dla osób przyjmujących środki moczopędne oraz kobiet w ciąży.
Serce potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania. Tymczasem podczas upałów tlenu brakuje. Niedotlenione serce może sobie nie poradzić i wywołać omdlenie, udar lub zatrzymać krążenie krwi. Dzieje się tak, bo podczas upałów obniża się ciśnienie tętnicze i naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu.
Długotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do przegrzania, odwodnienia oraz nagłego spadku ciśnienia krwi. Organizm reaguje na przegrzanie wzmożonym wytwarzaniem potu. Pot schładza powierzchnię skóry i obniża jej temperaturę.
Nadmierna produkcja potu zaburza gospodarkę wodna i elektrolitową. Nerki człowieka lub psa otrzymują za mało wody do filtrowania, więc poszukują wody w składzie krwi. Zbyt mała ilość wody we krwi prowadzi do jej zagęszczenia, co może prowadzić do zakrzepów.
Bardzo często to małe dzieci i ludzie w wieku dojrzałym nie radzą sobie z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała, przez co nie reagują odpowiednio na wzrost temperatury otoczenia.
Jak chronić się przed upałami? Warto się chować przed nimi. Bardzo ważna jest woda. Polak wypija w ciągu dnia około 1,6 litra płynów dziennie. Taka ilość wypitej wody jest wystarczająca dla wymogów kobiecego organizmu. Mężczyźni powinni jednak wypijać w ciągu jednego dnia około 2 litrów płynów.
Dlaczego woda? Zalet wody dla organizmu jest mnóstwo, bez względu na pogodę. Woda reguluje temperaturę ciała. Utrzymuje odpowiednie wymiary oraz kształty komórek. Bierze udział w przebiegu ogromnej części reakcji metabolicznych.
Ponadto woda jest środkiem transportu wewnątrzustrojowego substancji odżywczych, enzymów oraz hormonów. Woda towarzyszy nam podczas procesów odżywiania. Transportuje produkty przemiany materii i stanowi niezbędne płynne środowisko do ich usuwania.
2015-07-07