Leczenie pijawkami
Leczenie pijawkami znane jest światowej medycynie od tysiącleci. Obecnie staje się popularną terapią uzupełniającą walkę z dolegliwościami zdrowotnymi. Należy jednak uważać, bo nieumiejętnie prowadzone leczenie pijawkami może być tragiczne w skutkach.
Hirudoterapia jest nową metodą leczenia, chociaż pijawek używano od lat w leczeniu ludzi. Do lat sześćdziesiątych XX wieku specjaliści medyczni uważali, że wykorzystanie pijawek w terapii powoduje tylko ubytek krwi chorego.
Przełom nastąpił kiedy odkryto substancję wydzielaną przez pijawki do organizmu człowieka. Była to hirudyna, najsilniejszy znany obecnie lek przeciwzakrzepowy.
Pijawki używano od czasów starożytnych do upuszczania krwi u chorych na nadciśnienie. Dopiero pod koniec XIX wieku pijawki zastąpiono nowoczesną medycyną i farmakologią. XXI wiek okazuje się być triumfalnym powrotem tych małych krwiopijców.
Pijawka lekarska – należąca do pijawkowatych - jest ciepłolubnym gatunkiem pijawki wodno-lądowej. We współczesnej medycynie używa się pijawek hodowanych w sterylnych warunkach. Należy uważać na stosowanie pijawek z naturalnych miejsc ich bytowania. Pomimo swoich prozdrowotnych właściwości, taka pijawka może przenosić choroby i pasożyty.
2014-08-10