Kwas arystolochowy i przewlekła choroba nerek
Wspaniała tradycja chińskiej medycyny posiada swoją ciemną stronę, jaką okazuje się stosowanie produktów ziołowych zawierających w swoim składzie niebezpieczną substancję, jaką jest dla ludzkich nerek kwas arystolochowy.
Niektóre, popularne mieszanki chińskich ziół leczniczych posiadają kwas arystocholowy, który jest odpowiedzialny za ciężką niewydolność nerek. Departament Zdrowia USA kilka lat temu umieścił go na liście czynników rakotwórczych.
Panuje częste przekonanie, że produkty pochodzenia roślinnego są całkowicie bezpieczne. Szczególnie, jeśli od wieków znajdowały zastosowanie w medycynie ludowej. Nie wiadomo do końca, w jaki sposób do naszych czasów w medycynie chińskiej wykorzystywane są rośliny zawierające niebezpieczne dla zdrowia substancje.
Kwas arystolochowy jest kwasem 3,4-metyleno-dioksy-8-metoksy-10 nitrofenantreno-1-karboksylowym. To naturalny alkaloid o potwierdzonym działaniu neurotoksycznym.
Kwas arystolochowy stosowany bywał w ziołolecznictwie ze względu na właściwości bakteriobójcze. Zawierające go produkty tradycyjnej medycyny chińskiej sprzedawane są często jako środki na przeziębienie i grypę oraz jako substancje antystresowe i przeciwbólowe.
Europejska medycyna zetknęła się z kwasem arystolochowym na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Jedna z popularnych belgijskich klinik wprowadziła do swoich metod terapeutycznych mieszankę ziół chińskich zawierających dwa preparaty - Stephania tetrandra oraz Magnolia officinalis. Niestety, doszło do zamiany do zamiany zioła Stephania tetrandra na Aristolochia fangchi.
W efekcie tragicznej pomyłki niektóre spośród pacjentek belgijskiej kliniki musiały rozpocząć dializoterapię nerek z powodu ich szybko postępującego włóknienia. Kwas arystolochowy okazał się odpowiedzialnym za postępujące śródmiąższowe zwłóknienie nerek, a zjawisko to w medycynie uznano za „nefropatię arystolochową”.
Przewlekła choroba nerek prowadząca do ich schyłkowej niewydolności i leczenia nerkozastępczego okazuje się poważnym problemem medycznym oraz społecznym. Wraz z rozwojem nauk medycznych wzrosła rozpoznawalność przewlekłej choroby nerek. Dowiadujemy się też, że rzadko – ale jednak - odpowiedzialny za występowanie tej groźnej choroby bywa kwas arystolochowy.
Niektórzy nefrolodzy oraz urolodzy doszli do wniosku, że niekiedy rak urotelialny jest późnym powikłaniem nefropatii arystolochowej.
Występowanie nefropatii arystolochowej odnotowuje się obecnie na całym świecie i bardzo często wiążę się to bezpośrednio z nieumiejętnym stosowaniem medycyny chińskiej w praktyce. Chociaż nie dyskredytuje to tradycyjnej medycyny chińskiej, to przestrzega przed zażywaniem niektórych środków pochodzenia naturalnego.
2015-09-17