Krioterapia jako uzupełnienie leczenia nowotworów
Krioterapia, czyli terapia z zastosowaniem niskich temperatur, jest jedną z metod wykorzystywanych obecnie zarówno w fizykoterapii, leczeniu bólu, jak i w przeciwdziałaniu niektórych schorzeń onkologicznych np. w przerzutach raka wątroby, raka nerek czy raka płuc.
Terapia o wielu możliwościach
Historia krioterapii w leczeniu nowotworów sięga XIX wieku, a już na początku XX wieku metodę terapii z zastosowaniem niskich temperatur szeroko wykorzystywano do leczenia rozmaitych chorób skóry. Później zaczęto ją wdrażać również do leczenia chorób płuc, nerek czy wątroby. Obecnie krioterapia jest jedną z najlepiej poznanych metod leczenia przerzutów nowotworowych wątroby. Naprzemienne, kilkukrotne zamrażanie i rozmrażanie tkanki objętej chorobą, prowadzi do jej martwicy wraz z otaczającą ją siecią naczyniową. Zabieg krioterapii przeprowadzany jest podczas laparotomii z użyciem sondy zamrażającej wprowadzonej do guza.
Krioablację w onkologii stosuje się do niszczenia guzów o wielkości 3-5 cm w przypadku, gdy są do tego wskazania lub nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. W ten sposób przeprowadza się między innymi zabiegi usuwania guzów wątroby, nerki oraz piersi.
Metoda leczenia zimnem jest też z powodzeniem wykorzystywana do terapii zmian skórnych oraz zmian powstałych na błonach śluzowych, również na tle nowotworowym. W wyżej wymienionych przypadkach stosuje się krioterapię miejscową.
Krioterapia ogólna jako sposób radzenia sobie z bólem
Zastosowanie niskiej temperatury ma duży potencjał w uzupełniającym leczeniu bólu nowotworowego (oraz innych rodzajów silnego bólu np. po amputacji). Terapia taka może być zarówno miejscowa, wykorzystująca specjalne urządzenia do nawiewu ciekłym azotem, jak i ogólna w komorze kriogenicznej/komorze zimna.
Pod wpływem bardzo niskich temperatur krew płynie wolniej, co przyczynia się do tego, że procesy komórkowej przemiany materii również ulegają spowolnieniu; następnie pod wpływem wzrostu temperatury naczynia krwionośne rozszerzają się i następuje chwilowe przekrwienie komórek. Krioterapia sprawia, że znikają obrzęki, obniża się temperatura tkanek, a chory chwilowo przestaje odczuwać ból.
Metoda ta polecana jest jako uzupełnienie leczenia przeciwbólowego w bólach nowotworowych, reumatycznych, mięśniowych i nerwobólach. Więcej o terapiach nowotworowych oraz metodach leczenia bólu przeczytasz na stronie bolprzebijajacy.pl
2018-03-06