Kozieradka na zdrowie i urodę
Kozieradka uzdrawia organizm i poprawia urodę. To stosunkowo mało znana przyprawa, która przywędrowała do nas z Azji. Zastosowanie tej dobrej rośliny w kuchni to doskonały pretekst do poznania niezwykłych właściwości kozieradki.
Kozieradkę w kuchni wykorzystuje się na wiele różnych sposobów. W Turcji, Indiach i Chinach prażone, zmielone ziarna uchodzą za substytut kawy. Z kozieradki parzy się też herbatę. Nieco gorzki smak ziaren zniwelować można prażąc je lekko na patelni.
Z kolei gotowy, zmielony, aromatyczny proszek nada smak potrawom mięsnym, zupom czy dressingom. Kiełki z nasion lub świeże listki doskonale sprawdzą się w sałatkach, podobnie jak suszone - w pikantnych, wytrawnych daniach warzywnych.
Kozieradka pospolita lub też kozieradka lekarska to gatunek rośliny zielnej z rodziny bobowatych. Czasami stosowane potoczne nazwy kozieradki to greckie siano, fenegryka, kozioroźnik lub boża trawka.
Pomijając jednak rolę, jaką przyprawa ta pełni obecnie w kuchni, warto wspomnieć, że odkryta w starożytnej Persji kozieradka miała głównie zastosowanie lecznicze oraz w pielęgnacji ciała, służąc poprawie urody. Lista przypadłości i chorób, których objawy można złagodzić lub opanować, jest doprawdy imponująca.
Kozieradka jest pomocna w leczeniu cukrzycy, gdyż obniża poziom glukozy we krwi. Zawarte w nasionach substancje śluzowe składają się głównie z galaktomannanów. Te nie tylko redukują wzrost stężenia glukozy po spożytym posiłku, ale również hamują aktywność enzymów rozkładających węglowodany oraz obniżają poziom glukozy w moczu.
Równie istotny wpływ kozieradka wykazuje na metabolizm cholesterolu, przyspieszając jego wydalanie z organizmu. Zawarte w nasionach niacyna czy saponiny opóźniają wchłanianie związków tłuszczowych, zapobiegając tym samym miażdżycy i chorobie wieńcowej.
Kozieradka zbawiennie działa na niemal cały układ pokarmowy, wspomagając leczenie chorób żołądka i wątroby, która chroniona jest przed zwłóknieniem i wnikaniem toksyn. Z kolei wysoka zawartość błonnika stymuluje perystaltykę jelit i wspomaga trawienie.
Obecność w ziarnach polisacharydów skutecznie przyspiesza gojenie wrzodów żołądka. Pokrywają one błonę śluzową i tworzą warstwę ochronną na jej powierzchni, zabezpieczając ją przed czynnikami drażniącymi.
Nasiona kozieradki są wykorzystywane również jako surowiec specyfików o działaniu wykrztuśnym w chorobach górnych dróg oddechowych. Wyciągi z nasion działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Skutecznie radzą sobie z zakażeniami wywołanymi przez gronkowce, pałeczki zapalenia płuc czy inne bakterie.
Kozieradka służy wzmocnieniu organizmu osłabionego czy wręcz wycieńczonego chorobą. Pobudzając produkcję krwinek, zarówno czerwonych, jak i białych, zwalcza anemię, a przy tym podnosi odporność organizmu. Sprzyja przyswajaniu pokarmów i budowaniu masy mięśniowej.
Z kolei zewnętrzne zastosowanie kozieradki pozwala uporać się z problemem wypadających włosów. Regularne nacieranie skóry głowy skutkuje przybywaniem nowych cebulek włosowych i zagęszczeniem fryzury.
Kozieradka łagodzi podrażnienia, stany zapalne i obrzęki. Koi skórę i śluzówki. Z tego powodu znajduje zastosowanie na wszelkiego rodzaju rany, oparzenia, odmrożenia i ropnie. Jest idealnym lekarstwem na trądzik.
2015-01-31