Korzyści z czytania
Sposobów na spędzanie wolnego czasu jest wiele. Ludzie bez względu na wiek coraz częściej zamiast sportu wybierają telewizję, komputer oraz wirtualne gry. Co mogliby zyskać w kontakcie z książką?
Czytanie książek wydaje się być czymś tradycyjnym, wręcz niemodnym. Wymaga czasu i skupienia, a o to w dzisiejszych czasach trudno. Wystarczy przyjrzeć się w domu dzieciom odrabiającym lekcje.
W trakcie rozwiązywania zadań matematycznych, słuchają muzyki, przeglądają Facebooka i odpowiadają na czacie na kolejne, nieustannie przychodzące wiadomości. Można by sądzić, że obserwujemy tak mile widziany w pracy multitasking. Po części tak, jednak to też objaw niemożności skupienia przez dłuższy czas uwagi na jednej czynności. Jak temu przeciwdziałać? Sięgając po książki…
Telewizja jest nieocenionym medium, jednak zubaża naszą psychikę, podsuwając gotowe rozwiązania: wygląd aktorów, scenerię. Nie zostawia zwykle wiele miejsca na przemyślenia, bo wszystko dzieje się zbyt szybko. Inaczej książka, która daje szeroki margines na indywidualną interpretację, refleksję i kreację.
Czytanie we współczesnym świecie może mieć zbawienny wpływ na nas wszystkich. Nie tylko odkrywa przed nami wiedzę o ludziach i świecie, poszerza horyzonty myślowe ale też wzbogaca słownictwo i poprawia pamięć. W efekcie ludzie, którzy czytają, są inteligentniejsi.
Czytanie wymaga wprawdzie od odbiorcy uwagi, poświęcenia czasu, ale rozwija wyobraźnię i stymuluje pracę mózgu. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, których zdolności poznawcze i codzienne nawyki dopiero się kształtują. Zachęcanie ich do czytania może być sposobem na poprawę koncentracji i naukę cierpliwości.
Z kolei dorosłym sięganie do książek pomaga dłużej zachować sprawność umysłu, a przy okazji jest znakomitym sposobem na odstresowanie się. Pozwala oderwać się choć na chwilę od problemów życia codziennego.
Najważniejsze jednak jest to, że kontakt z książką wychowuje. W zależności od sytuacji życiowej wzmacnia albo wręcz kształtuje kręgosłup moralny. Poza tym czytanie, wywołując w odbiorcach różnorakie uczucia, uczy empatii, uwrażliwia na potrzeby innych. To o tyle istotne, że żyjemy w czasach, kiedy inne media zalewają nas obrazami sensacji, przemocy i zbrodni, bo te lepiej się sprzedają. (bp)
2015-03-24