Konsekwencje bezsenności
To popularny problem medyczny i społeczny. Nie traktujemy jednak na ogół kłopotów ze snem, jako objawów innych zaburzeń somatycznych i psychicznych. Może więc lepiej poznać zagrożenia powiązane z bezsennością?
Bezsenność jest stanem, kiedy pomimo usilnych starań nie potrafimy zasnąć. Posiadamy wszelkie niezbędne warunki do tego, żeby spać. Jednak jesteśmy cały czas świadomi. Bezsenność to problem niemal jednej trzeciej ludzkości. Dwa razy częściej miewają z nią styczność kobiety niż mężczyźni. To najczęstsze zaburzenie snu.
Bezsenność i powiązane z nią problemy mogą też dotyczyć jakości snu. To brak uczucia wyspania się pomimo tego, że spaliśmy dostatecznie długo. Osoby z zaburzeniem bezsenności często skarżą się na bezustanne pobudki w nocy.
Przyczyn bezsenności jest mnóstwo i mogą być natury somatycznej i psychologicznej, a nawet społecznej, bo bezsenność żeruje na naszej cywilizacji, która zaburza rytm dobowy organizmu człowieka. Na ogół u ludzi borykających się z bezsennością wydzielanie melatoniny jest zdecydowanie niższe niż u osób nie mających problemów ze snem.
Bezsenność po cichu wyniszcza organizm. Sen jest nam niezwykle potrzebny. Kiedy śpisz, ciało rozwija się, zwalcza ogniska zapalne i przyswaja białka oraz tłuszcze. Mózg regeneruje się tylko podczas snu.
Badania naukowe dostarczają też kolejne dowody na występowanie ścisłego związku pomiędzy zaburzeniami snu oraz zaburzeniami psychicznymi, szczególnie pomiędzy bezsennością i depresją.
Bezsenność niekorzystnie wpływa na pamięć i zdolność myślenia. To jednak nie tylko popsuty humor, brak koncentracji, apatia i poczucie zmęczenia. Według niektórych naukowców bezsenność może być współodpowiedzialna za zawał serca i udar mózgu, a jeszcze inni wskazują na zależności pomiędzy brakiem snu oraz chorobami tarczycy, niewydolnością wątroby i niewydolnością nerek.
Ludzie z bezsennością towarzyszącą ich życiu przejawiają niższą tolerancję na ból niż pozostałe osoby. Najmniejszą wytrzymałością charakteryzują się ci, którzy mają zaburzenie snu i ból chroniczny. Podczas badań klinicznych relacja pomiędzy bezsennością i wrażliwością na ból trwała nawet po wyeliminowaniu badanych, którzy cierpieli na zaburzenia psychiczne.
Bezsenność zagraża relacjom międzyludzkim, nawet tradycji! Głośno komentowano niedawny proces w Zurychu. Wyrok sądu wzywał właściciela stada krów pasących się nieopodal stolicy Szwajcarii o zdejmowanie po zmroku tradycyjnych, używanych od wieków dzwonków zawieszonych na szyjach bydła.
Zgłoś się do specjalisty jeśli dokucza ci bezsenność. Dokładnie nie wiadomo po jakim czasie trwania bezsenności należy interweniować. Na pewno podjęcie terapii jest niezbędne, gdy bezsenność jest przyczyną cierpienia i upośledza funkcjonowanie w ciągu dnia.
2015-08-19