Kilka zasad zdrowego jedzenia
Dobra, będziemy konwencjonalni i przewidywalni. Tak, promujemy zdrowe, smaczne jedzenie! Najlepiej, gdyby było pozbawione mięsnych akcentów. Dobry stan można osiągnąć precyzyjnie dobierając spożywaną żywność, więc nic nie szkodzi, jeśli narazimy się na czyjeś niezadowolenie. Smacznego!
Jedz różnorodne pokarmy, które są bogate w składniki odżywcze. Jeden rodzaj żywności nie dostarczy ci wszelkich niezbędnych witamin i mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. To dobrze, że lubisz jakieś określone dania, czy potrawy – delektuj się nimi i nie jedz ich bezustannie.
Codziennie powinieneś jeść chleb pełnoziarnisty, ziarna, owoce, warzywa, mięso, ryby i produkty mleczne. Przypomnij sobie wiszącą w szkolnej sali kolorową tablicę z piramidą zdrowego żywienia. To podstawa odpowiedzialnego, pełnowartościowego jedzenia. Jeśli szkolna trauma została wymazana z twojej świadomości, to zawsze możesz skorzystać z opcji Grafika w wyszukiwarce Google – znajdziesz tam piramidę zdrowego żywienia.
Sondaże społeczne pokazują niezbicie, że większość ludzi nie odżywia się zdrowo. Jeżeli również w twojej diecie brakuje warzyw, owoców i pełnoziarnistego pieczywa, to postaraj się to jak najszybciej zmienić. Poszukaj przepisów, które dodadzą warzywom smaku, a ty dzięki temu będziesz mógł się cieszyć całkowicie nowymi, dobrymi i zdrowymi daniami. Mniam mniam!
Monitoruj stale swoją wagę ciała. Nadmiar tkanki tłuszczowej to zwiększone ryzyko wysokiego ciśnienie krwi, chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy, a nawet niektórych rodzajów raka i innych chorób. Nie przesadzaj jednak w drugą stronę, jeżeli twoje ciało będzie za chude, to zwiększysz ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Jeśli nie możesz utrzymać odpowiedniej dla siebie wagi, porozmawiaj z dietetykiem i razem ustalcie jadłospis. Korzystaj z doświadczeń specjalistów. Nie dręcz się!
Jedz umiarkowane porcje. Nie objadaj się. Lepiej jeść mniejsze porcje, a częściej. Jedząc duże ilości naraz możesz łatwo stłuszczać wątrobę i doprowadzić do jej niewydolności. Ponadto po większej porcji jedzenia wcale nie będziemy mieć więcej sił. Robimy się za to senni, ociężali i leniwi.
Staraj się jeść posiłki o regularnych godzinach. To nie pozwoli czuć ci głodu. Jeżeli zrobisz 6 godzinną przerwę miedzy posiłkami, po głodówce możesz zacząć objadać się i zjeść jeszcze więcej. W ten sposób stracisz kontrolę nad zdrowymi nawykami żywieniowymi i szybko zaczniesz tyć. Podjadanie między posiłkami może poniekąd ograniczyć głód, ale pamiętaj, że przekąska nie może być wielkości normalnego posiłku.
Nie musisz całkowicie eliminować niektórych pokarmów. Większość z nas je dla przyjemności i ciężko byłoby nam zrezygnować z najsmaczniejszych potraw. Spróbuj po prostu jeść ich mniej. Jeżeli lubisz jedzenie z dużą ilością tłuszczu, soli czy cukru, kluczem do sukcesu jest zmniejszenie ilości spożywanych tego rodzaju posiłków. Jeżeli uwielbiasz smażonego kurczaka, nie musisz go wyrzucać z menu, po prostu jedz go nie częściej, jak raz w tygodniu. Możesz także podzielić się posiłkiem z kimś bliskim. Jeśli już naprawdę musisz jeść mięso, bo to nie jest najlepszy pomysł.
Nie wszystkie twoje posiłki muszą być w stu procentach zdrowe i doskonałe. Czasami możesz wybrać batonik o mniejszej zawartości cukru. Innym razem możesz poprosić zaufanego kucharza o mniejszą ilość soli w jedzeniu. Mniej zaufany kucharz nie zwróci uwagi na takie fanaberie.
Żeby wiedzieć, co dokładnie poprawiać w swoich nawykach żywieniowych, trzeba najpierw dowiedzieć się, co dokładnie jest nie tak z naszą obecną dietą. Zapisuj wszystko, co zjadasz przez następne trzy dni. Później spójrz na listę i oceń obiektywnie, czego na niej brakuje, a czego jest za dużo. Czy jesz za mało masła, za dużo mięsa, a może zjadasz zbyt wiele słodyczy?
Wprowadzaj zmiany stopniowo do swojej diety. Nie można całkowicie zmienić żywieniowych przyzwyczajeń w jedną noc. Do sukcesu prowadzi droga małych, acz konsekwentnych kroczków i radosnych podskoków. Jeżeli nie lubisz odtłuszczonego mleka, po prostu zamiast 4 procentowego, wypijaj mleko 2 procentowe.
Nie czuj winy, jeżeli lubisz batoniki, ciasta, frytki i lody. Po prostu jedz je z umiarem i wybieraj pokarmy tak, aby były zróżnicowane i zdrowe. Dbaj o swój dobry stan, a będzie więcej pokoju na świecie.
2014-07-22