Kiedy udać się do okulisty?
Warto zdawać sobie sprawę, że jednym z najbardziej istotnych zmysłów jest wzrok. Konieczne jest zatem szczególne zadbanie o zdrowie oczu. Kiedy zatem powinno się wybrać do okulisty? Rekomendowane jest odwiedzenie gabinetu okulistycznego wtedy, gdy wzrok będzie się zawężał. Należy również mieć świadomość, że choroby oczu są bardzo łatwe do wyleczenia, muszą one jednak być wykryte już w początkowej fazie.
Odwiedzenie okulisty
Okulista powinien zostać odwiedzony szczególnie wtedy, gdy dana osoba dostrzeże mrużenie oczu w trakcie czytania książek lub oglądania telewizji. Ponadto należy zdawać sobie sprawę, że bardzo niepokojące może być regularne mruganie czy nawet stany zapalne powiek. W związku z faktem, że część chorób ma podłoże genetyczne warto korzystać z okresowych badań wzroku. Niestety bardzo duża liczba ludzie wybiera się do okulisty dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana – wypowiada się ekspert z https://blikpol.pl/
Czym zajmuje się okulista?
Okulista jest lekarzem nie tylko i wyłącznie osób dorosłych, ale również dzieci. Nie wszyscy mają świadomość, że pierwszą wizytę u okulisty powinny odbyć zaledwie trzymiesięczne dzieci. Okulista sprawdzi wtedy nie tylko i wyłącznie ruchomość gałek ocznych niemowlęcia, ale również zbada czy przypadkiem nie zezuje. Z kolei u kilkuletnich dzieci mierzona jest ostrość wzroku, które nie odczytują z tablic literek tylko rozpoznają na niej różne obrazki.
Koniecznie trzeba podkreślić, że dorośli bardzo często zapominają o wizytach u okulisty i odwiedzają go tylko wtedy, gdy zauważą u siebie ewidentne pogorszenie wzroku, chcą wtedy uzyskać od okulisty receptę na okulary. Rekomendowane jest systematyczne odwiedzanie okulisty, przede wszystkim powinny to czynić osoby, które pracują przed komputerem. Należy sobie uświadomić, że jaskra nie daje praktycznie żadnych objawów, nie będzie następowało również pogorszenie się wzroku. Jeżeli nie zostanie jednak odpowiednio wcześnie wykryta, danej osobie może grozić ślepota.
Badanie wzroku
Koniecznie trzeba także podkreślić, że standardowe badanie wzroku nie należy do czasochłonnych. W wyniku jego rezultatów okulista może podjąć decyzję o zleceniu innych analiz, do których należy zaliczyć m.in. ustalenie rozstawu źrenic, badanie ostrości wzroku, krzywizny gałki ocznej, badanie zaburzeń wzroku. Następnie po przeróżnych zabiegach okulista będzie mógł zdecydować o tym czy wzrok należy skorygować.
Jak przebiega wizyta u okulisty?
Należy zdawać sobie sprawę, że okulista tak samo jak wielu innych specjalistów rozpocznie badanie od zebrania wywiadu od danego pacjenta. Będzie pytał przede wszystkim o stan zdrowia, dolegliwości czy przyjmowane leki. Dopiero później za pomocą tablic okulistycznych badana jest ostrość wzroku pacjenta. Okulista mierzy także ciśnienie wewnątrzgałkowe oka oraz określi ustawienie, osadzenie czy ruchomość rogówki, tęczówki, gałek ocznych, źrenic, dna oka czy soczewki. W przypadku ewentualnych wątpliwości okulista podejmuje decyzję o zleceniu dodatkowych badań. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim USG gałki ocznej, badanie pola widzenia, czy OCT - tomografię gałki ocznej.
2019-10-31