Jęczmień na oku. Jak się go pozbyć?
Słabo obecnie znanym, medycznym określeniem tego popularnego schorzenia jest słowo 'hordeolum', co oznacza po łacinie 'ziarenko jęczmienia'. Czym jest ta nagle pojawiająca się choroba? Jakie są skuteczne i proste metody radzenia sobie z jęczmieniem pojawiającym się na oku?
Jęczmień na oku jest stanem zapalnym gruczołu łojowego, który umiejscowiony jest na brzegach naszej powieki, w okolicach oka. Według danych medycznych w ponad 90% przypadków jęczmień na oku powstaje przez zakażenie ludzkiego organizmu gronkowcami lub innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Jęczmień występujący na oku jest skutkiem dotykania powiek brudnym rękami oraz niestarannego demakijażu, czy nawet makijażu wykonanego substancjami niebezpiecznymi dla narządu wzroku. Tusz do rzęs oraz inne kosmetyki do oczu mogą być siedliskiem chorobotwórczych bakterii. Ponadto, jęczmień jest dowodem chwilowego spadku odporności naszego organizmu.
Niektórzy z nas są narażeni na to schorzenie bardziej. Czynnikami ryzyka są zaburzenia czynności gruczołów tarczkowych Meiboma oraz przewlekłe zapalenie brzegów powiek. Zdecydowanie częściej jęczmień na oku pojawia się u cukrzyków oraz u osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry.
Jakie są objawy jęczmienia na powiece oka? Zaczerwienie i obrzęk górnej lub dolnej powieki połączonej z bólem oraz pojawienie się niewielkiego ropnia. Czasami pojawia się również światłowstręt oraz swędzenie i łzawienie oczu.
Jęczmień pęka samoistnie po jakimś czasie, a czasami zasycha po kilku nieprzyjemnych dniach. Jęczmienia na oku nie powinno się w żadnym wypadku wyciskać, czy też przekłuwać, licząc na wypłynięcie ropy i minimalizację niedogodności. Wyciskanie i przekłuwanie powoduje ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji po narządzie wzroku.
Szybka wizyta u specjalisty medycznego jest najwłaściwsza, bo zalecona przez niego terapia antybiotykowa prawdopodobnie najszybciej rozwiąże problem.
Istnieje też kilka tradycyjnych metod, które według stosujących je osób skutecznie łagodzą objawy i przyspieszają zanik jęczmienia. Jeśli jednak stosując je nie zauważymy żadnych pozytywnych zmian w ciągu 48 godzin lub stan oka się pogorszy, wtedy jednak wizyta u lekarza jest wskazana.
Możesz spróbować zastosować na oku ciepłe, wilgotne kompresy. Przykładać możesz je kilka razy w ciągu dnia na kilka minut. Kompres może być nasączany naparem z ziela świetlika lub ze świeżej pietruszki. Skuteczne może też być spożywanie naparu z mniszka lekarskiego.
Zalecany jest też okład z zielonej herbaty. Przy czym najlepiej, gdyby była to zielona herbata w saszetkach. Zaparz zieloną herbatę, odsącz dokładnie saszetkę i jeszcze gorącą przyłóż do powieki.
Pomocne mogą być jajka na twardo. Jak twierdzą zwolennicy tej metody, powinno się powiekę rozgrzać i rozmasować, gdyż przyspieszy to usunięcie ropienia. Ugotowane na twardo, nieobrane ze skorupki jajko długo trzyma ciepło i posiada dopasowany do oka kształt. Jajkiem delikatnie, bez silnego nacisku wymasuj chorą powiekę.
Najlepiej znaną, tradycyjną metodą leczenia jęczmienia jest użycie złotej obrączki. Obrączkę dobrze jest umyć i odpowiednio zdezynfekować. Ponadto, warto ją rozgrzać wcześniej, pocierając energicznie o czystą szmatkę. Pocieranie złotem pomaga, bo tarcie wywołuje ciepło. Masaż obrączką wzmaga przepływ krwi, a to oznacza, że białe krwinki w naszym organizmie będą miały szansę zwalczyć infekcję.
Preparaty do makijażu i demakijażu mogą uczulać nasze oko i wywoływać pojawienie się jęczmienia. Wynika to zarówno z ich składu, jak i interakcji z tłuszczem, który w sposób naturalny gromadzi się między rzęsami. Możesz użyć mocno rozcieńczonego z wodą delikatnego szamponu dla niemowląt. Nie podrażni on oczu, ale usunie tłuszcz.
2015-01-26