Japoński rock jest kobietą
Fala popularności japońskiego rocka ma na przestrzeni lat swoje górki oraz dołki popularności. Jednak j-rock cały czas posiada wierne rzesze fanów na całym świecie. Co istotne, ogromną część muzyki z Kraju Kwitnącej Wiśni tworzą dziewczyny. Kobiece zespoły nadają charakterystyczne brzmienie muzyce wypływającej z japońskich wysp na cały świat. Sprawdź, jakie to zespoły.
Instrumentalny, pełen melodii i energii rock jest powszechnie kochany na japońskich wyspach. Posiada tam wielu słuchaczy, ale też i ogromną liczbę wykonawców. Hermetyczność kultury spowodowała, że z całą pewnością możemy powstającą i graną w Japonii muzykę identyfikować poprzez pochodzenie, czyli jako japoński rock 日本のロック w romaji: Nihon no Rokku, czasami nazywany po prostu j-rock ジェイ・ロック w romaji: Jei Rokku. Bo trudno jest znaleźć inną, poprawną definicję na określenie japońskich zespołów, oscylujących między popem, rockiem, heavy metalem, jazzem i muzyką elektroniczną. Na pewno nie nudzą słuchaczy i cały czas ich zaskakują swoimi pomysłami.
Chociaż od wielu lat na całym świecie dynamicznie przybywa kobiet instrumentalistek i wokalistek muzyki rockowej, to jednak Japonia naprawdę jest pod tym względem ewenementem. Pochodzące stamtąd all-female bands są od lat rozpoznawane na całym świecie, a zespoły dziewczyn wykonujące ciężką muzykę - od hard core po wszelkie odmiany metalu - okrzyknięto nawet japońskim fenomenem Girls Metal Band Boom.
Rzeczywiście, popularne dziewczęce zespoły w Kraju Kwitnącej Wiśni grają szybko, energetycznie oraz drapieżnie. Będą to m.in. Band-Maid, Aldious, Mary's Blood, Show-Ya, Lovebites, Telecide, Cyntia, Gallhammer, Destrose, Doll$Box, Bridear, Lipstick, Danger Gang czy Fate Gear. Chociaż część z wymienionych grup już nie istnieje, to cały czas wylęgają się nowe, żeńskie projekty, jak np. Nemophila.
Naprawdę trudno większość z tych zespołów precyzyjnie klasyfikować tylko jako heavy metal, szczególnie według nam znanego podziału na gatunki muzyki rockowej. Bo doskonałe umiejętności i świetne instrumenty z wysokiej klasy osprzętem i nagłośnieniem to nie wszystko, co wyróżnia muzyków japońskich obojga płci. To również bezustanne, dowolne mieszanie stylistyczne i aranżacyjne brzmienia tworzonej i granej muzyki.
Przykładem totalnego muzycznego mixu jest niezwykły zespół Gacharic Spin z Osaki. Każda z instrumentalistek tej grupy posiada wieloletni staż na scenie j-rocka, w takich kobiecych zespołach, jak The Pink Panda, Doll$Box, Eu Phoria, Blistar, Lagoon, czy też HighChe's‼︎. Każda członkini Gacharic Spin jest nieprzeciętną, do tego wyszkoloną muzycznie osobowością, bardzo charakterystyczną, a zarazem trudną do zaszufladkowania. Dlatego Gacharic Spin to godna polecenia uszom słuchaczy najwyższych lotów wirtuozeria, eksperyment i performens sceniczny jednocześnie.
Wśród japońskich dziewczyn nowego - a może innego – brzmienia nabrał stary, dobry brytyjski i amerykański punk rock. Czy będzie to Shonen Knife, których interpretacją muzyki The Ramones zachwycał się już Kurt Cobain, histeryczne i chaotyczne Otoboke Beaver, pełne rock'n'roll noise'a The Let's Go's, prowokacyjne The Devils-Go, garażowe Spookey, melodyjne, surf-punkowe Mutant Monster, dynamiczne Anarchy Stone, hard coreowy Brats, czy eksperymentalne, post punkowe Tsu Shi Ma Mi Re, to zawsze będzie to muzyka oryginalna i przemieszana stylistycznie.
Potężną reprezentację kobiet znajdziemy też w nurcie określanym alternatywnym rockiem. Zainteresowanych takim brzmieniem na pewno zaskoczą utwory zespołów LAZYgunsBRISKY, Stereogirl, Drop's, Lucie,Too, Fern Planet, Negoto, The Ecbows lub noodles.
Dziewczyny w Japonii potrafią też grać delikatnego, popowego rocka. Drogą wyznaczoną przed ponad dziesięciu laty - przez ciągle trzymający wysoki poziom, nadal nowatorski, a przez to niełatwy do sklasyfikowania Scandal oraz już nieistniejące Stereopony – podążały i podążają takie zespoły, jak Girlfriend, Silent Siren, The Peggies, Elfriede, Lagoon, Drop Doll czy Real.
Za sprawą charyzmatycznej wokalistki Keiko Terada z all-female grupy Show-Ya, zespoły muzyczne dziewczyn oraz kobiety-solistki instrumentalne spotykają się na scenie popularnego festiwalu Naon Yaon. Wyróżnikiem na tle licznych japońskich festiwali rockowych jest fakt, że na Naon Yaon występuje przed zgromadzona widownią tylko utalentowana, żeńska płeć. Jednym z punktów programu festiwalu jest World Guitar Girls Collection, kiedy to swoje umiejętności prezentuje w ramach jednego występu scenicznego kilka świetnych gitarzystek z różnych projektów muzycznych.
Charakterystycznym, typowo japońskim nurtem w progresywnym rocku jest visual kei. Stylistyka muzyczna podążą tam ramię w ramię z fashion. Kolorowo i mrocznie, muzycy zespołów visual kei prezentują się trochę jak z anime, a trochę jak średniowieczni rycerze. Co ciekawe, na scenie visual kei akurat zespołów składających się z samych kobiet jest zdecydowanie mniej, ale i takie znajdziemy – jak chociażby Exist-Trace.
Japonia to również kraj, w którym popularne są quasi-muzyczne grupy, zwane idolami. W ich skład wchodzą młode Japonki o umiejętnościach wokalnych i tanecznych, często będące też fotomodelkami, czy aktorkami – gravure idol. Niestety, fenomen idoli ich rola w rozrywce rzuca spory cień na autentyczność i przede wszystkim na etykę japońskiej branży rozrywkowej. Na tle wszystkich japońskich idoli wyróżnił się ogromną światową popularnością zespół BabyMetal, muzyczny pierwowzór dla gatunku określanego obecnie jako kawaii metal.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o artystycznych aktywnościach dziewczyn na japońskiej scenie muzycznie, to polecamy śledzenie fanpage Japanese Girls Band and other music. Strona na Facebook.com posiada niezwykłą bazę informacji, zdjęć, plakatów, materiałów video i jest społecznością fanów z całego świata, zainteresowanych dokonaniami muzycznymi uzdolnionych Japonek.
Zobacz też artykuł: Scandal. Dobry zespół muzyczny z Japonii
Wydawnictwem, które dostarcza na europejski rynek muzykę rockową graną przez japońskie dziewczyny jest brytyjski label JPU Records. W jego ofercie znajdziesz zresztą wiele z wymienionych w tym artykule zespołów. Oczywiście, nazw ogromnej ilości świetnych grup nie udało się umieścić w tak krótkim tekście, ale chciałem tylko zachęcić do samodzielnego śledzenia twórczości muzycznej artystek z Kraju Kwitnącej Wiśni.
2019-10-23