Jakie są przyczyny wypadania włosów na głowie?
Stan włosów to stan zdrowia organizmu. Jeśli włosy wypadają, to przyczyną może być stres, schorzenia, brak witamin lub stosowana terapia. Rodzaje łysienia są tymczasem informacją na temat przyczyny kłopotów z włosami.
Leczenie wypadania włosów uzależnione jest od rodzaju łysienia. Jednak problem łysienia jest niezwykle złożony i może mieć wiele najróżniejsze przyczyny. Zresztą, specjaliści nie zawsze mogą je trafnie zdiagnozować. Przyjrzyjmy się więc tylko części spośród wielu powodów wypadania włosów.
Najczęściej ludzie łysieją z powodu stresu. Niestety, wypadanie włosów to objaw stresu, który ma miejsce ze sporym opóźnieniem. Trudno nam więc przeciwdziałać. Na pocieszenie warto zapamiętać, że łysienie spowodowane stresem na ogół ustępuje samoistnie po pół roku.
Złe nawyki żywieniowe to kolejna popularna przyczyna łysienia. Niedobory niezbędnych do życia składników mineralnych odzwierciedlają się w kondycji włosów. Cóż, warto uzupełnić dietę lepszą jakością potraw i wspierać się suplementacją.
Męskie łysienie nasilające się z wiekiem to na ogół łysienie androgenowe. To problemy hormonalne, z którymi boryka się prawie połowa mężczyzn i niewielka grupa kobiet.
Odpowiedzialny za męskie łysienie jest dihydrotestosteron powstający z testosteronu. Jego rola nie jest jednak jednoznaczna w przypadku łysienia. Osoby cierpiące na wypadanie włosów mogą mieć niski poziom testosteronu, a wysoki poziom enzymu przekształcającego testosteron w dihydrotestosteron.
Łysienia plackowate to niejednolite wypadanie włosów w różnych miejscach na skórze głowy. To łysienie spotyka kobiety. Łysienia plackowate to schorzenie autoimmunologiczne, którego leczenie jest skomplikowane.
Łysienie plackowate występuje dość rzadko. Dlatego może zostać zdiagnozowane jako grzybica skóry głowy. Grzybica też skutkuje łysieniem w postaci plackowatych ognisk. Jednak skóra nie zostaje wtedy całkowicie pozbawiona włosów, tylko są one dość krótko przy skórze złamane.
Wypadanie włosów może być objawem autoimmunologicznych chorób organizmu. Łysienie ma miejsce w czasie choroby tocznia układowego i w przypadku niedoczynności tarczycy. Leczenie choroby podstawowej przyniesie zapewne efekt w postaci bujnej fryzury.
Łysienie jest też efektem terapii chorób nowotworowych. Włosy odrastają po zakończeniu terapii, a niekiedy odrastają, chociaż terapia jest nadal stosowana.
Utrata włosów nie musi być jednak chorobą lub uwarunkowaniem genetycznym. Dość silne łysienie bywa też reakcją organizmu kobiety na stan ciąży. Bezpośrednią przyczyną jest wówczas zmieniający się poziom hormonu estrogenu.
2015-06-10