Jakie są badania serca?
Nie zapominajmy o sercu. Żyjąc dynamicznie, w ciągłym biegu narażamy je na największe niebezpieczeństwa, a jednocześnie nie zwracamy wówczas uwagi na delikatne sygnały. Lepiej zapobiegać chorobom serca. Dlatego regularnie diagnozujmy nasz układ krążenia.
Bez pracy serca nie ma w nas życia. Serce dorosłego człowieka bije na ogół w rytmie od sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu uderzeń na jedną minutę. Takie tempo jest stanem idealnym pracy i funkcjonowania organizmu. Umożliwia dobre ukrwienie i dotlenienie tkanek całego ciała. Podczas pojedynczego cyklu serca przetacza się przez nie cała krew znajdująca się w krwiobiegu.
Pomimo swojej popularności, trzeba pamiętać że badanie EKG nie jest niezawodne. Zdarzają się prawidłowe elektrokardiogramy przy istniejących chorobach kardiologicznych – i na odwrót - nieprawidłowe zapisy czynności elektrycznej u osób zdrowych.
Do innych, popularnych badań należy diagnoza przy użycia zaawansowanego USG Doppler. Badanie USG Doppler naczyń obwodowych stosowane jest w diagnostyce zaburzeń układu krążenia oraz podczas oceny jego drożności. W trakcie USG Doppler lekarz diagnozuje częstotliwość fali dźwiękowej, która odbija się od krwi w organizmie. Zmiany prędkości w przepływie krwi w naczyniach tętniczych i żylnych świadczą o zagrożeniu dla układu krążenia i umożliwiają dalszą, właściwą terapię.
2015-08-03